2016’da Üretim : Dijital Dönüşüm

     

2016’da Üretim : Dijital Dönüşüm

Üretim sektörü iş uygulamalarında, değer zincirlerinde ve müşteriye sunulan hizmetlerde daha esnek ve çevik hale geldiği için 2016’da bu sektörde çok büyük bir dijital dönüşüme şahit olacağız.

dijital dönüşüm

Bu değişimlere ayak uydurma ihtiyacı sebebiyle ortaya çıkacak olan girişimler şöyledir:

  1. Net karı dijital dönüşüm belirleyecek

Üreticiler önümüzdeki yıl, süreçlerini, olayları, aksiyonları, iç ve dış ortaklarını dijital olarak birbirine bağlayacak ve iş modellerini dönüştürecek teknolojileri benimseyecekler. Böylece üreticiler bölgesel, müşteri ve ürün gereksinimlerini sağlamak için esnek global standartlar oluşturacaklardır.

Ek olarak da ürün kullanımı, ürün özellikleri, müşteri ihtiyaçları ve pazar gereksinimleri hakkında bilgi sindirilecek, analiz edilecek ve her zamankinden daha hızlı paylaşılacaktır. Dijital bir işletme çalışanların üretkenliğini artırmakla kalmaz bilgilerinden de tüm işletmenin faydalanmasını sağlar.  Bu üretim stratejisinin merkezi olacak ve tüm önemli girişimlerin başlangıcı olarak dönüşümün doğrudan net kar üzerinden ölçülmesini sağlayacaktır.

  1. Müşteri odaklılık bir takıntı haline gelecek

Müşteri gereksinimlerini anlamak ve bilinen ve bilinmeyen istekler üzerinden inovasyon yapmak, üretim değer zincirlerini şekillendirmeye başlayacak. Bu durum üreticileri, hem kurumsal hem de perakende müşterileri için farklılaştırılmış ürün sunabilmek amacıyla, kitlesel özelleştirme gibi yeni beceriler kazanmaya teşvik edecektir.  Bu müşteri odaklı yaklaşım, talep odaklı mikro lojistik ağların bitmiş ürünle müşteri arasındaki mesafeyi azaltması ve müşteri talebine hızla cevap vermesi ile birleşecektir.

  1. Nesnelerin İnterneti (IoT) yeni gelir sağlayacak

IoT ile iş modellerinde değişiklikler olacak ve fiyatlar, ürün ve hizmetlere dayalı olmaktan çıkıp ürünün veya hizmetin mevcut olup olmamasına göre belirlenecektir.  2016’da üreticiler ürün ve ekipmanların control edilebilir çıktıları olan fiyatlandırma modelleri üzerine odaklanacaktır. Bu daha çok endüstriyel ekipman, enerji üretimi ve HVAC sağlayıcıları gibi belirli endüstrilerde yaygın olacaktır. Bu fiyatlandırma modelleri static büyüme ve zorlu kar marjları karşısında müşteri gereksinimlerini tam olarak karşılayacaktır. Örnek vermek gerekirse, endüstriyel ekipman üreticileri fiyatlandırmayı ürün, kalite ve çalışabilirlik süresi üzerinden yapacak, ekipman performansını izleyebilecekler ve dinamik bir şekilde ekipmanın ve parçalarının kalan işler ömrünü tahminleyerek, sorunsuz ve beklenmeyen bakım arızaları olmaksızın çalışmalarını sağlayacaklardır.

  1. Üreticiler neyin nerede ve ne zaman olacağını bilecekler

Envanter kullanımının maksimize edilmesiyle birlikte, IoT’nin de yardımıyla üreticiler tüm envanter seviyelerini görebiliyor olacaklar. Bu hem durağan malzemeyi hem de gerçek zamanlı görünür olması gereken transit malzemeyi de kapsamaktadır. Aynı derecede önem taşıyan bir başka konu ise üreticilerin aksaklık ve istisnai durumlara esneklik kazanmasıdır. Böylece üreticiler kısa vade tahminleme yapmayacak ve daha ziyade yakın vadede talep odaklı olmalarını sağlayacak olan “esneklik kapasitesi” kazanacaklar.

Esneklik kapasitesinin başlıca bileşenleri tedarik zinciri risk yönetimi ve kurumsal kalite yönetimidir ve 2016’da 3D baskı teknolojisi de olacaktır. Bu, yenilikçi erteleme stratejinin bir parçasıdır ve spesifik bir talep için spesifik bir ürünü mümkün olan en son anda sağlamayı içerir ve sonuç olarak stokların toplam değerini yükseltir.

  1. Herkes inovasyon için işbirliği yapacak

Üreticilerin tedarikçilerinden yüksek hizmet kalitesi beklentisi son zamanlarda giderek artmıştı, 2016’da ise bu defa müşteri odaklı ürün ve hizmet inovasyonu, operasyonel mükemmellik ve tedarik zinciri esnekliği konularında onlara güveniyor olacaklar.  Bu durum,  benzersiz ve bağımsız yeteneklerin, kapasitenin daha derin bir stratejik anlayış içinde yorumlanmasını ve iş ortakları ve bir işletmenin hep birlikte bunu sağlayabileceği anlayışının gelişmesini gerektirmektedir.

Buna dayanarak, üreticiler tedarik zincirlerini partnerlerinin birbiriyle bağıntılı olduğu, beraberce yenilikçi ve iş birliği içinde oldukları tedarik ağlarına dönüştürecektir. Bu beraberliğin hem taktiksel hem de stratejik bir doğası olacak ve paylaşılan ve dağıtılan ortak değerler üretecekler.

  1. Mülkiyet koruma çok önemli olacak

Netnames tarafından yapılan analizlere göre, sahtecilik her yıl %15 oranında artıyor ve üreticilere yıllık $1.8 trilyon kayıp ciro olarak yansıyor. Önceki yılların tersine, özellikle de üreticiler ve ortakları daha dijital ve birbirine daha bağlı bir yapıya kavuştukça, fikri ve Sınai mülkiyetlerin korunması 2016 yılında çok önemli hale gelecek.  Başarılı işbirlikleri için bilgi paylaşımı çok kritik ve önemlidir.  Ancak, tasarım ve teknoloji yeniliklerini tedarikçilerden gelen hırsızlıklardan korumak için üreticilerin de çok zor kararlar vermesi gerekiyor.  Üreticiler partnerlerinin üretim çıktılarını, bileşenlerini, malzeme siparişlerini de doğrudan izlemek için aksiyon almakta ve lisanslı ürünlerin taklitlerinin köküne inmek için anlaşmalı takipler yapmaktalar. Bu çalışmalar şimdiye kadar ciddi bir şekilde yapılmamıştı.

2016 üreticiler için heyecan dolu bir yıl olacak; üreticilerin sunduğu pazarın müşteri tarafından algıladığı şekle göre baş döndürücü bir hızda değişen, aynı zamanda da fırsat ve belirsizliklerle dolu bir yıl…  Sadece dijital dönüşümü çok hızlı benimseyebilecek olan üreticiler hayatta kalacak.

Filed in: Dijital Dönüşüm, Haberler, IoT - Nesnelerin İnterneti, Software AG Tags: ,

Şunlara Göz Atın

Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor
Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu