Algoritmalar nesneleri akıllı yapabilir mi?

     

Algoritmalar nesneleri akıllı yapabilir mi?

Nesnelerin İnterneti (IoT) sevkiyattaki gecikmeleri önlemek, dolandırıcılık olmadan önce durdurabilmek, ekipmanlar bozulmadan önce bakım ve onarımını yapmak, hastaneye gitmeden önce sağlık problemlerini tespit etmek ve perakende malzeme ihtiyaç planlaması için kullanılabilir. Kulağa gerçek olamayacak kadar güzel geliyor öyle değil mi?

algoritmalar

Akıllı nesneler geleceği tahmin edebilir mi?

Fakat gerçek!! Zekice yazılmış algoritmalar Nesnelerin İnternetini daha da akıllı yapabilir. Canlı verilere önleyici analiz için algoritmalar eklendiğinde, firmalar, fabrikalar veya hastaneler gelecekte karşılaşabilecekleri sorunlar için önceden aksiyon alarak bu sorunları gerçekleşmeden önce bertaraf edebilirler.

Bu falcılık veya kahinlik yapmak değil, sadece veriyi akıllıca kullanarak, canlı veri üzerinde analiz yapıp doğru algoritmalar uygulayarak, kurulacak önleyici modeller sonucunda maliyetleri düşürüp, kar edilecek yeni alanlar yaratmak ve müşteri memnuniyeti rahatlıkla arttırmaktır.

Öngörülerinizden önce kendiniz emin olmalısınız, çünkü eğer emin değilseniz, insanlar kurduğunuz bu sistemi dikkate almazlar. Her işletme, bir anlamı olabilmesi için, IoT den büyük miktarda veri toplayıp işlemesi gerekmektedir. Öngörü analizleri sonucunda aşağıdakiler gerçekleşebilir;

• Makinelerdeki mekanik ve parça arızalarını önceden öngörerek arıza sürelerini düşürün.
• Olağandışı masrafları inceleyip yakalayarak firma içi dolandırıcılığı önleyin.
• Hayat tarzlarındaki değişikliği izleyerek müşterilerin ilgilendiği ürünleri onlara sunarak sadakati arttırın.

Dijital Dönüşüm ile IoT’ye algoritmalar ekleyip işinizi daha da akıllı yapın.

IoT’nin siz kalp krizi geçirmeden önce sizi uyardığını ve önlem almanızı sağladığını hayal edin. Kişisel fitness monitörünüzdeki bu küçük sensör sizin kalp atışlarınızı okuyabilir, sonuçları analiz ederek mevcut durumunuz ile karşılaştırarak ( Koşuyor musunuz yoksa uyuyor musunuz gibi.) barındırdığı algoritma sayesinde bir değerlendirme yaparak size ve doktorunuza haber göndererek, hızlı bir şekilde hastaneye gidip tedavi olmanız konusunda sizi uyarabilir.

Mesela bir depresyon hastasının hastaneden yeni taburcu olduğunu düşünün. Bu hastanın evindeki IoT ile, eğer hasta kahvaltı yapmadıysa veya tüm gün boyunca evden dışarı çıkmadıysa gibi depresyonu tetikleyecek konuları izleyerek hastaneye veya doktoruna gönderebilir.

Tüm bunlar sadece olasılık değil, bunları gerçeğe çevirmek için çalışmalar yapan bir çok organizasyon var ve sayıları her geçen gün artıyor. Öngörünün konsepti aslında yeni değil, ancak verinin işlenebilme kabiliyeti ve sürekli mönitörleme sayesinde bu konsept kullanılabilir bir hal almaya başladı. Sürekli monitörleme ile, alet ve makinelerin, personelin, envanterin, ticaretin ve bunun gibi diğer bir çok şeyin gerçek kondisyonunu ölçerek bununla ilgili analizler yapılıp önceden aksiyon alınabilir. Bir sonraki adım ise, önceki biriken verileri kullanarak bir istatistiksel model çıkarmak ve bu veri ile geleceği tahmin etmeye çalışmaktır.

Tabi ki gizlilik konuları özellikle sağlık konusunda IoT için önemli bir kaygı oluşturuyor. Fakat sisteme dahil olan hükümetler, hastaneler, ilaç firmaları ve teknoloji tedarikçileri birlikte çalışıp güvenilir bir ekosistem yaratarak bu gizlilik konularındaki kaygıları çözümleyebilirler.

Fakat bir diğer kaygı ise bu akıllı algoritmaların ve desteklediği iş modellerinin er yada geç kopyalanacak olması ve bunu üreten firmaların pazardaki rekabet avantajını kaybedeceğidir. Burada aslında en iyi model Darvinizm dir. Yani Bu algoritmaların kendi kendine gün geçtikçe daha da akıllanması demek. Bu şekilde pazardaki rekabet unsurları ortadan kalkmış olur.

En iyi yazılmış algoritma hayatta kalmayı hak eder ve dünyada en akıllı algoritmayı yazan yani kazanan her şeyi alır.

12-13 Nisanda Londra’da gerçekleşecek olan Smart IoT konferansında işiniz için gerekli olan algoritmik yaklaşımları ve bunun için gerekli olan mimariyi konuşacağız. Size akıllı algoritmalar kurmanızda ve Nesneleri daha da akıllı bir hale getirmenizde yardımcı olabiliriz.

Firmalar sistemleri üzerinde kontrol ister, kurum içi veya bulut fark etmez. Hibrit bir çözüm bunu elde etmenin tek yoludur.

Filed in: Dijital Dönüşüm, Haberler, IoT - Nesnelerin İnterneti, Software AG Tags: , , , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor
Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu