API'ler Aracılığıyla Entegrasyonu Bütünleştirin

     

API’ler Aracılığıyla Entegrasyonu Bütünleştirin

Kurumlar API yönetimini platformlarının bir uzantısı olarak görmeye başladıkça, bağımsız API yönetimi sağlayıcıları şu günlerde biraz gereksiz bir konuma geldi gibi görünüyor.

API

Eskiden sadece API yönetimi hizmeti sunan satıcılarla dolu olan alan, bunun bir sonucu olarak biraz zayıfladı. Son zamanlarda yapılan Tibco’nun Mashery’i, Google’ın Apigee’yi ve Rogue Wave Software’in Akana’yı satın alması gibi şirket satın alma işlemlerinin hareketliliği, dünyaya API’lerin daha da büyük bir pazarın parçası olduğunu gösterdi.

Örneğin Avrupa’daki Payment Services Directive 2 (PSD2) ve İngiltere’deki Competition and Markets Authority’s (CMA) gibi açık bankacılık girişimleri ile bankaların 2018’de bankacılık verilerini üçüncü parti ödeme hizmeti sağlayıcıları ve hesap birleştiricileriyle paylaşması şarttır.  Bu sadece bahsi geçen bankacılık verilerini güvenli bir şekilde API’ler üzerinden üçüncü partilere sunmak anlamına gelmez. Ayrıca verilere sistem üzerinden erişme, düzenleyici ve endüstri gereksinimleri karşılaması için yapılandırma ve API’lerin ardındaki işi sunan hizmetler seti olarak paketleme anlamına gelir.

Bu yüzden API yönetimini entegrasyonun bir uzantısı olarak ele almak mantıklıdır —çünkü bu entegrasyon teknolojileri sayesinde pek çok kuruluş API olarak ortaya çıkardığı hizmetleri kuruyor ve veri yapılarını belirliyor. Doğru verilere ulaşmak ve arka uçtaki hizmetleri tanımlamak ise işin zor kısmını oluşturuyor. API’leri ortaya çıkarmak bu işlemin bir uzantısıdır.

API’leriniz ve entegrasyon platformlarınız arasında bir aracıya ihtiyacınız yok. API yönetimi teknolojileri ve entegrasyon teknolojileri artık tamamen bütünleşmiş durumda. Bu durum için entegrasyonun kendisini entegre ettik diyebiliriz.

David Overos

Filed in: Dijital Dönüşüm, Makaleler, Software AG

Şunlara Göz Atın:

API Yönetimi ile Dijital Dönüşüm Denklemini Nasıl Çözersiniz? API Yönetimi ile Dijital Dönüşüm Denklemini Nasıl Çözersiniz?
Software AG, Yeni ürünlerini ve Çözümlerini Canlı Olarak Web  Konferansında Duyuracak Software AG, Yeni ürünlerini ve Çözümlerini Canlı Olarak Web Konferansında Duyuracak
Global Pazarda Büyüyen Software AG, ile ‘Akıllı Uygulamalar’ İçin Yeni Bakış Açısı Sunuyor Global Pazarda Büyüyen Software AG, ile ‘Akıllı Uygulamalar’ İçin Yeni Bakış Açısı Sunuyor
Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor   

 

 
   

 

         
 

© 2017 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu