Gerçek zamanlı hızlı çözüm!

Bosch gibi, ‘yaşam için teknoloji’ sloganıyla üretim yapan bir firma için müşteri memnuniyeti her zaman ilk sırada yer almaktadır. Ancak günümüzün rekabetçi piyasalarında öne çıkabilmek için verimlilik bir ihtiyaç haline gelmişken ve bir yandan firmalar karmaşık veriler ve eski süreç yönetimi sistemleriyle başa çıkmaya çalışırken müşteri odaklı hizmet vermeye odaklanmak da oldukça zorlu bir süreç haline gelmiştir. Müşteriler her zamankinden daha az ücret ödemek isterken siparişlerini de daha yakından takip etmek, iş yaparken temas halinde bulundukları kişilere de ihtiyaç olduğunda anında ulaşabilmek istemektedirler.
Bu tarz müşteri taleplerini yerine getirmek hiçbir zaman kolay olmamıştır. Ancak, Bosch gibi 60’dan fazla ülkede ve 450’den fazla yan kuruluş ve lokal firmalarla faaliyet gösteren küresel bir organizasyon olduğunuzda bu talepler daha da aşılmaz görünebilmektedir.
Ama Software AG’nin ARIS çözümü tarafından desteklenen Süreç Performans Yönetimi (PPM) ile hiçbir şey aşılmaz değildir!
Daha önce manüel olarak oluşturulması üç gün süren aylık raporlar, şimdi hiçbir çalışana gerek olmadan, ihtiyaç duyuldukları anda çok daha kolay şekilde oluşturulabiliyorlar.
Elveda karmaşık tablolar. Hoş geldin evrensel arayüz.
Sonuç olarak Bosch, maliyetlerini düşürerek, müşteriye yanıt sürelerini hızlandırmış ve odak noktasına müşterilerini koymuştur.
‘ Software AG ile çalışarak, hızlı ve verimli bir şekilde ARIS PPM’yi uyguladık. Bu çözümün, operasyonel IT süreçlerimizi ve iş akışımızı keşfetmek, ölçmek ve analiz etmek için en optimal yöntem olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda da hizmet kalitemizi sürdürebilmek için bize sağlam bir temel sağlamıştır.’
— Sebastian Brahmann | Uygulama ve Süreç Verileri, Bosch

Keşfet, ölç ve analiz et!

2014’te Bosch Otomotiv Satış Sonrası Hizmetleri, değişimin kaçınılmaz olduğunu fark etmişti. Raporları üretmek için merkezi bir sistem olmayışı ya da iş süreçlerini yönetmek için standart bir yol olmaması at gözlükleriyle çalışmaktan farksızdı. Bosch, analiz edilmesi gereken tüm KPI bilgilerine sahip olmadığı için sonuçlarını da ölçememekteydi. Bu durum verimlilik kazanımlarından vazgeçmek anlamına gelmekteydi.
‘Raporlarımızın oluşturulması için merkezi bir sistemimiz yoktu’ diyen Sebastian Brahmann, sözlerine şu şekilde devam etmektedir: ‘Neyin eksik olduğunu biliyorduk ama çözümün uygulanmasında yardıma ihtiyacımız vardı.’

Bu dönüşümün 2014 yılındaki ilk aşaması gerçekleşirken Bosch hala manüel raporlarla çalışmaktaydı. Örneğin, sotomobil parçaları için müşteriden gelen bir satış sonrası talebine yanıt vermesi gereken bir Bosch çalışanı, gerekli veriye SAP® CRM tabloları, Genesys® telefon sistemi ™ raporlama modülleri ve Microsoft® Excel® tabloları ile erişebilmekteydi.

Bu çözüm, firmaya hiç olmazsa ölçüm gerektiren KPI’lerin neler olduğunu hatırlatmış oldu ama her şey çok yavaş ilerlemekteydi ve manuel veri işleme yöntemi hataları da beraberinde getirmekteydi.

Bosch’un daha çevik olması, daha hızlı kavraması ve daha esnek olması gerekiyordu. Dolayısıyla, 10 yılı aşkın bir süredir beraber çalıştıkları Software AG, diğer departmanlarda hâlihazırda kullanılmakta olan süreç yönetimi çözümleri de bulunduğu için, Bosch Otomotiv Satış Sonrası Departmanının bu konuda güveneceği ilk isim olmuştu.
2016 yılından itibaren, SoftwareAG’ nin Süreç Performans Yöneticisi departmanda uygulanmaya başlanmıştır. Uygulanan çözüm, ilgili günlük verileri otomatik olarak çıkartıp, bir platformda görünür hale getirmiştir. Böylece tüm süreçlerin birden fazla açıdan analiz edilebilme imkanı sağlanmış hatta süreçlere anlık müdahale mümkün hale gelmiştir.
2017 yılında tamamen canlıya geçen yeni sistem, sipariş sorgularına yanıt verme sürelerini %5 oranında azaltmıştır. Görünüşte küçük bir gelişme gibi görünürken, bu durum müşteri memnuniyetinde artış, daha iyi elde tutma oranları ve satış KPI’ larında müşteri kayıp oranlarında azalmayla sonuçlanmıştır
Tüm bunlara ek olarak da, sipariş sorgulama sürecini otomatikleştirerek idari işleri ayda üç gün azaltmaktadır.

Dijitalleştirilmiş gelecek için ortaklık

Bosch, bu erken sonuçlardan çok etkilenerek, diğer Süreç Performansı Yöneticisi özelliklerini de uygulamak üzere harekete geçmiştir. Pazar analizi, süreç madenciliği, durum analizi tabloları gibi diğer özellikler genel verimliliği büyük ölçüde etkileyecektir.
Bu çözüm ile yalnızca standart günlük ve aylık yönetim raporlarının hızlı bir şekilde hazırlanmasını sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda ayrıntılı özelikleri ve esnekliği sayesinde, bireysel çözüm ekiplerinin de gerçek zamanlı olarak bilgileri işleyip kendi spesifik ihtiyaçlarına göre raporlar hazırlayabilmeleri anlamına da gelmektedir.
Ancak bu sadece bir başlangıçtır. MashZone ve özelleştirilebilir grafik arayüzleri ile Bosch, eskiden raporlar yoluyla ulaşmaya çalıştığı durağan verilerden, mobil cihazlar da dahil olmak üzere birçok farklı platformdan ulaşılabilinen anlık verilerin elde edilmesine geçiş yapmış olacaktı.
Buna ek olarak, Süreç Performans Yöneticisi, Bosch’ un verimliliğini beklenmedik seviyelere çıkartmak için yardım edecektir. Bölgeler arası, müşteri grupları arası, operasyon ortamları arası süreç kıyaslama yöntemi ile Bosch, süreçlerin zayıf ve güçlü yönlerini belirleyebilir hale gelmiştir. Süreç madenciliği ile Bosch otomatik olarak ortalamanın üzerinde ve ortalamanın altında çözüm süreçlerine neden olan değişkenleri ve durumları belirleyebilmektedir. Ayrıca farklı seviyelerdeki özelleştirilebilir KPI’leri sürekli olarak izleyerek, Bosch Pazar geliştikçe iş dünyasını gerçek zamanlı olarak doğru yönde yönlendirebilen daha çevik bir firma haline lecektir.
Süreç Performansı Yönetiminin avantajları böyle özetlenebilir. Daha hızlı süreç keşfi sağlayıp, daha alakalı süreç analizi gerçekleştirerek gerçek zamanlı mevcut bilginin kilidini açabilen. Bosch firması için de karlılığın devamlılığını sağlamak ve sektörde rekabet ne kadar kızışırsa kızışsın temel prensiplerine bağlı kalmak için yapılması gereken de tam olarak budur.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi buraya yazın