Büyük Veri Geleceğin İşletmelerini Nasıl Şekillendirecek?

     

Büyük Veri Geleceğin İşletmelerini Nasıl Şekillendirecek?

İşinizi sadece yapısal verilere dayanarak yönetmeye çalışıyorsanız, faaliyet gösterdiğiniz sektör her ne olursa olsun rekabeti birkaç yıl geriden takip ediyorsunuz demektir. Sektörden bağımsız olarak, işletmelerin asıl fayda sağlayacağı, rekabette öne geçeceği, fark yaratma potansiyeli bulunan bilgiler ise sosyal medyadaki paylaşımlardan web aramalarına kadar geniş yelpazede yer alan, yapılandırılmamış verilerde gizli. Artık çok daha büyük hacimdeki veriyi hem daha çabuk işleme sokmayı hem de işlem sonucunda elde edilecek kritik bilgileri daha kısa sürede görmeyi istiyoruz.

Teknolojinin gelişimiyle paralel bir doğallıkla ortaya çıkan bu ihtiyaçlar, Büyük Veri terimini hayatımıza kazandırdı. Büyük Veri, işletmelerin sahip oldukları verinin sadece hacimsel büyüklüğünü değil, bir yandan verinin alındığı kaynakların ve veri çeşitliliğinin artışını, diğer yandan veri üretilme ve işlenme hızındaki sıçramayı tanımlıyor. Büyük Veri’nin şirketlere sağladığı rekabet potansiyeli de haliyle büyük oluyor. Teknolojik altyapısında doğru yatırımları yapan, ihtiyaçlarını iyi belirleyip doğru çözümleri tercih eden şirketler, daha önce hiç olmadığı kadar büyük avantajlar sağlayabiliyor.

büyük veri analitik dijital dönüşüm

Yazılım dünyasının dev firmaları elbette bu trendin ilk işaretleriyle birlikte hazırlığını yaptılar. Müthiş bir hızla akan verileri düzenli ve güvenli bir şekilde saklayan, bellek-içi veri saklama platformları hayata geçirildi. Bellek-içi veri saklayan platformlar işletmelere çeviklik kazandırırken, gerçek zamanlı analizlerle doğru kararlar almalarını kolaylaştırmaktadır. İş Analitiği çözümümleri, karar mekanizmalarını pazar dinamiklerine göre anında şekillendirebiliyor. Kısacası Büyük Veri ve analitik, işletmelerin sadece bugününü değil, geleceğini de etkilemektedir.

Büyük Veri, Geleceğin İşletmeleri

Büyük Veri ve Karmaşık Olay İşleme Teknikleri (Complex Events Processing) konusunda pek çok görüş ve açıklama ortaya atılıyor. Ama bütün bunlar geleceğin işletmeleri için ne anlama geliyor? Bir pazarlama uzmanı açısından bu, müşterilere tam da ihtiyaçları olan ürünleri ya da hizmetleri sunmak için yeni fırsatlar demek.

Büyük Veri sadece pazarlamayı ilgilendiren bir teknoloji değil. Büyük Veri sayesinde bilgilere erişebiliyor, bu bilgilerle etkileşime girebiliyor, öğrendiklerinizi kullanarak iş süreçlerinizde değişiklikler yapabiliyor, rakiplerinizden bir adım öne geçebiliyorsunuz.

Büyük Veri ve görsel analitik, işletmelerin rakiplerinden çok daha hızlı ilerlemelerini, dış etkilere karşılık verebilmelerini ve hatta geleceğe yönelik tahminlerde bulunabilmelerini işte bu şekilde sağlıyor. Büyük Veri, daha akıllıca düşünmemizi sağlıyor. Ama Büyük Veri ile analitik bir araya gelince, doğru zamanda doğru aksiyonları alan bir işletme zekası ortaya çıkıyor.

Filed in: Akıllı İş Operasyonları, Dijital Dönüşüm, Dijital İş Platformu, İş Platformu, Müşteri Odaklılık, Süreç Mükemmelliği Tags: , ,

Şunlara Göz Atın

Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor
Serbest Ekonomide En İyi Teknoloji Kazanır Serbest Ekonomide En İyi Teknoloji Kazanır
Dijital Dönüşüm İle Başarıyı Nasıl Yakalarsınız? Dijital Dönüşüm İle Başarıyı Nasıl Yakalarsınız?   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu