Çağımızın Rönesans’ının Mimarları: CDO’lar!

     

Çağımızın Rönesans’ının Mimarları: CDO’lar!

CDO dijital girişimlerde ve dolayısıyla da herhangi bir işletmenin gelecek başarısında merkezi bir rol oynuyor.

CDO bir gözünü sürekli ortaya çıkan yeni IT teknolojilerinde ve diğer gözünü de bu teknolojilerin neredeyse sonsuz birleşimlerinin bir işletmeyi dijital işletmeye nasıl dönüştüreceğinde tutarak işletme adına çok yönlü bir yaklaşıma sahip olmalıdır.

CDO

 

Nedeni ise;

Çünkü dijital şirketler, Dijital disruptorler, yeni iş modellerini IT ile dijital ve fiziksel dünyayı birbirine bağlayan yazılımlara dayandırıyor. Böylece dijital ve fiziksel arasındaki pivot noktası eğer yazılım ise, CDO da IT ve işletme arasındaki pivot noktasıdır. Artık bir elmanın iki yarısı konumundadırlar.

Yazılımlar temelinde dijital şirketler bütünüyle yeni dijital müşteri deneyimleri sunan geliştirilmiş veya tamamen yeni iş modelleri yaratabilirler. Bunu genellikle ortaya yeni çıkan araba, fabrika, makina veya ürün serilerinden bağımsız dijital işletmelerde görüyoruz. Dijital dünyada çoğu zaman kazanan her şeyi aldığı için hızlı ve büyük bir büyümeyle sonuçlanarak, bu yazılım platformu tabanlı iş modeli sayesinde hızlıca hareket edebiliyorlar.

Dijital meydan okuyucular bir pazar bölümüne saldırdıklarında, var olan şirketler ve müşterilerinin aralarını açarlar ve dijital teknoloji temelinde müşteri etkileşiminin tamamıyla yeni bir yolunu sunarlar.  Örnek vermek gerekirse;

Uber bunu taksi hizmetiyle yapıyor.

Airbnb bunu kalacak yer kiralamasıyla yapıyor.

Alibaba bunu milyonlarca imalat ve perakende işletmeleriyle yapıyor.

Dijital oyuncular için bir cihaza veya fiziksel sağlayıcıya indirgenme tehdidi, her endüstrideki geleneksel şirket için vardır ve dijital yıkımın, bugünün dünya çapındaki yönetim ekipleri tarafından bir numaralı paranoyaya sahip olma nedenidir.

Fakat dijital yıkım eylem halindeki dijital yeniliktir. Verimsiz olanı verimli kılar. Kaynakları makro ve işletme düzeyinde, en büyük patlamayı yapabilecekleri noktaya doğru yeniden tahsis eder. Ve yenilikler herkese açıktır.

Yeni dijital meydan okuyucuların geleneksel şirketlerin müşteri ilişkilerini ele geçirmesi bir doğa kanunu değildir. Varlık açısından zengin olanlar aynı silahlarla, örneğin kendi dijital yazılım platformlarından güç alan dijitalleşmiş bir silahla karşı koyabilirler. Uygun olarak silahlanmış bir halde, günümüzün meydan okumalarıyla korkusuzca yüzleşebilirler.

Hayatta kalmak için geleneksel işletmelerin kendi kurum içi IT altyapılarını ve yazılım geliştirme becerilerini ilerletmeleri gerekiyor. Saatlerini rekabetçi avantajlarını dış kaynaktan aldıkları zamandan öncesine doğru geri almalı ve yeni bir yol izlemeliler.

Bunu sağlayabilmek adına tepe noktasından başlanmalıdır. Yazılım üzerinden inovasyon şu anda rakipsiz durumda olduğu unutulmamalı ve CDO’nun işletmesindeki becerikli kurum içi veri analizleri, yazılım geliştirme ve yazılım mimarisi bilgisi üzerinden işletmenin inovasyonlar yapma becerilerini desteklemeye odaklanması gerekmektedir. Önceden hazırlanmış işletme mantığına, ERP ve diğer göreceli olarak statik uygulamalar tarafından sağlanan modellere güvenirseniz dijital çağda hayatta kalmanız mümkün değildir. Her işletmenin bir yazılım işletmesi olmaya başladığını görüyoruz ve her işletmenin yazılımı kendi rekabet avantajını keskinleştirmek için kullanması kaçınılmaz olmaktadır.

Karl-Heinz Streibich

CEO & Chairman of the Management Board, Software AG

Filed in: Haberler, Software AG Tags: , , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor
Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde
Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu