Dijital Dönüşüm, Entegrasyon ve API’ler

     

Dijital Dönüşüm, Entegrasyon ve API Yönetimi

Dijital iş yapma biçimleri tüm sektörleri etkiliyor ve şirketlerin kullandığı uygulamalarda radikal değişikliklere yol açıyor. API yönetimi, bu değişim sürecinin tam merkezinde yer alıyor.

Dijital Dönüşüm çağı geldi çattı. Artık işletmeler, rekabet avantajlarını kaybetmemek için dönüşüm geçirmek zorunda. Software AG Yönetim Kurulu Başkanı Karl-Heinz Streibich, “The Digital Enterprise” adlı kitabında “bir şirket, hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin, dijital işletmeye dönüşmek durumunda” diyor.

Peki, dijital dönüşüm ne anlama geliyor? Dijital dünya ile içinde bulunduğumuz fiziksel dünyanın bir araya gelmesi olarak özetleyebiliriz dijital dönüşümü. Verinin, kaynaktan bağımsız olarak işletmenin dijital süreçleriylebirleştirilmesidir. Dijital dönüşüm, aynı zamanda müşteriler ve iş ortaklarıyla etkileşim yöntemlerinin değişmesidir. Mevcut iş modellerinin, hızın, ölçeğin, hızlı yanıt verebilme kabiliyetinin ve çevikliğin gözden geçirilmesidir. Dijital işletmelerin sürekli değişim halinde olması, onların çevikliğini gösterir. Bu değişim ile paralel bir şekilde, zaman kaybetmeden yol almak da işin hız kısmıdır.

Böyle bir tabloda API’lerin nerede konumlandığını merak ediyor olabilirsiniz. Bağımsız araştırma şirketi Gartner, dijital iş yapma biçimlerinin tüm sektörleri etkileyeceğini ve şirketlerin kullandığı uygulamalarda radikal değişikliklere yol açacağını öngörüyor. İşte API’ler de, dijital işletmeler için uygulama dönüşümünü sağlayacak, işlevselliği artıracak ve veriye erişimi kolaylaştıracak değişim sürecinin tam merkezinde yer alıyor.dijital-donusum-api-entegrasyon

Dijital Dönüşümün Anahtarı: API

Ovum tarafından yayınlanan bir basın bülteninde şu ibarelere yer veriliyordu: “API yönetimi, dijital dönüşümü sağlayacak en temel unsurlardan biri olarak karşımıza çıkacak. Farklı dikey sektörlerde faaliyet gösteren  işletmeler, her geçen gün büyüyen API ekonomisine 2014 boyunca katkıda bulunacak. Özellikle de API sağlayıcılarının, iş ortakları ve üçüncü parti geliştirici ekosistemleriyle birlikte inovasyonu tetiklediği bir dönemde… API yönetimi, işletmelerin API açılımlarının yolunda gitmesini sağlamak ve dijital dönüşüm yolunda adım atan işletmelere rekabet avantajı sunmak amacıyla gerekli güvenlik, yönetişim ve performans çerçevesini sunacak.” Kesinlikle çok doğru bir tespit. Burada anahtar kelime API Yönetimi. Evet, API’ler dijital dönüşüm sürecinde yol göstericiniz olacak ve hem müşterilerinizle hem de iş ortaklarınızla aranızdaki etkileşimi başka bir boyuta taşıyacak. Peki ama bunu nasıl yapacak?

Bunun için ilk etapta farklı API’ler geliştirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu API’leri çepeçevre saran güvenlik önlemleri almalı ve birbirleri arasında dolayımlama kurmalısınız. Bu API’lere belirli kurallar atamalı, her yeni sürümde API’lerinizi güncellemelisiniz. Genel veya herkese açık API’leri ilgili dokümanlarıyla birlikte yayınlamalı ve geliştiricilerin API’lerinizi test etmelerine izin vermelisiniz. Bu adımlar, geliştiricilerin ve iş ortaklarınızın geri bildirimlerde bulunabildiği ve faydalı ipuçlarını sizlerle paylaşabildikleri, işbirliğine dayalı bir ortam yaratacaktır.

Uygulama dönüşümüne geri dönersek… Pek çok şirkete göre mevcut iş uygulamaları, bugün dijital iş süreçlerinin gereksinimlerini karşılayamıyor. Bu uygulamalar ortaya çıktığında dijital iş süreçlerine ihtiyaç duyulmuyordu. Kullanılacak mimari belliydi, veri modeli ve süreçler belliydi. Fakat günümüzün dijital iş dünyasında, API Yönetimi ve hibrit entegrasyon kabiliyetleri sunan Software AG’nin Dijital Dönüşüm Platformu gibi altyapılar üzerinde geliştirilmiş uyarlanabilir uygulamalara ihtiyaç duyuluyor. Bu tür platformlar yenilikçi, çevik ve fark yaratan uygulamalar geliştirmenize yardımcı olurken, bütüncül bir dönüşüm stratejisiyle rekabetçi bir çağda ayakta kalmanızı sağlıyor.

Yazar: Nil Bağdan
Software AG Türkiye Genel Müdürü

Filed in: BLOG, Dijital Dönüşüm, Dijital İş Platformu, Entegrasyon, İş & BT Transformasyonu Tags: , ,

Şunlara Göz Atın

ERP Maliyetleri Nasıl Düşürülür? ERP Maliyetleri Nasıl Düşürülür?
Dijital Çağ Başlıyor Dijital Çağ Başlıyor
Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor eFinans ile güç kazanıyor Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor eFinans ile güç kazanıyor
2016’da Dijital Dönüşüm için en önemli 8 başlık 2016’da Dijital Dönüşüm için en önemli 8 başlık   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu