Dijital Dönüşüm İle Başarıyı Nasıl Yakalarsınız?

     

Dijital Dönüşüm İle Başarıyı Nasıl Yakalarsınız?

Günümüzde Dijital dönüşüm pek çok kuruluşun ilgi odağı olduğundan, kurumların IT ekiplerine mümkün olan en çevik ve rekabetçi iş ortamını sağlamak adına dijital iş modellerini güçlendirmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Mevcut olan yeni araç ve platform çeşitleriyle IT, dijital iş dünyasına düzgün bir geçiş yapmak için en iyi stratejiyi bulmalıdır.

İşletmeler uygun adımlarla kuruluşlarını gelecek iş hedefleriyle uyumlu bir dijital işletmeye dönüştürecek sıçramayı yapabilirler. Hatta İşletmelerin Dijital Dönüşümü adındaki yeni bir Harvard İşletme İncelemesi raporu dijital dönüşüme uyum sağlayan işletmelerin eskisinden daha fazla fayda sağladığını keşfetti.

 İşletmelere, işletmelerini dijitale taşımada yol gösteren çeşitli adımlar;

dijital

Organizasyonun Dijital Gereksinimlerini Karşılamak

Bir kuruluşta dijital dönüşüm gerçekleşmeden önce, kuruluşun dijital gereksinimleri incelenmelidir. Bir iş yeteneği haritası kullanarak, kuruluşta dijitalleşmeden en çok hangi alanın fayda sağlayacağını belirlenebilir. Bunlar genellikle müşteriyle birebir olan etkinlikler veya farklılaşan yetkinlikler olarak karşımıza çıkmaktadır.

IT ekiplerinin işletme hakkında sorular sorması gerekir. Kuruluş bir dijital müşteri deneyimine ihtiyaç duyuyor mu? Uygulama geliştirme teknolojisini dikkate alın. Peki, nasıl tamamen daha iyi ve hızlı kararlar alınır? Nesnelerin İnterneti (IoT) analitiklerini uygulamak yardımcı olabilir. Dijitalleşme gereksinimlerinin ne olduğunu bilmek girişimlerin önemli olduğu noktaya odaklanmasını— ve hangi dijitalleşme teknolojilerinin uygun olduğunu anlamayı daha kolay hale getirecek diyebiliriz.

İş Stratejisini Doğrulamak

İş stratejisi, üst düzey yöneticiler, iş birimleri ve teknoloji ekiplerinden gelen birçok çeşitli girişimler nedeniyle çoğu kuruluşta biraz belirsiz olma eğilimindedir. Bundan dolayı, girişimlerin her birinin gerçek anlamda şirket stratejisini hedef aldığından emin olmak için strateji doğrultusunda tamamen denetlenmelidir.

Strateji ayrıca başarıyı sağlamak için ihtiyaç duyulan yetkinlikler tarafından da doğrulanmalıdır. Yetkinliklerin kendilerini destekleyen doğru uygulamaları var mı ve bu uygulamalar kendilerini destekleyecek doğru teknolojilere sahip mi? Eğer öyleyse, o zaman strateji başarı sağlayabilir. Dijitalleşmede nelerin değişmesi gerektiğini bilmek için mevcut durumdaki dijitalleşme seviyesini ve yeteneklerin gereksinim duyduğu dijitalleşmeyi değerlendirmek gereklidir.

Kuruluşun gereksinimlerini karşılayan halihazırdaki mevcut iş gereksinimlerine IT değişikliği ve dijitalleşme için yenileri eklenebilir. Sonrasında —zaman çizelgesinden bütçe seçimine proje planlarının oluşturulması gerekir. Karar verildiğinde, dijital dönüşüm uygulanabilir.

Stratejinin Başarı Elde Etmesini Sağlamak

Dijital teknoloji iş stratejisini yönlendirmek için uygulandığından, IT’nin kuruluş adına her şeyin uygun ve etkili bir şekilde çalıştığından emin olması gerekir. Uygulama ve hizmet gözetimi ile, IT ekipleri işletmeyi desteklemede teknolojinin hangi alanda iyi hangi alanda kötü performans gösterdiğini denetleyebilir. Bu, IT’nin yalnızca kuruluş için etkili olan çözümleri uygulayıp uygulamadığını izlemeye yardımcı olur.

İşletme Modelini Analiz Etmek

Bir sonraki adım işletme modelini analiz etme. İşletmeler ana iş süreçleri için bile IT’ye giderek daha fazla bağımlı hale geldiğinden dolayı, ya da daha da önemlisi, IT iş sürecinin merkezinde olduğunda—IT’nin işletmenin teknolojiyi en iyi potansiyelinde kullandığından emin olmak için anlaşılması ve iş planlamasına dâhil edilmesi gerekiyor. IT planlamacıları ve strateji uzmanlarının maksimum iş verimi adına bir temel oluşturmaya yardımcı olmak için iş faaliyetlerini derinlemesine incelemeleri gerekiyor.

Bu seviyedeki bir işletme planlamasında çalışma becerisi planlamacılar ve strateji uzmanlarının iş ihtiyaçlarına maksimum verim adına uygun bir şekilde cevap vermesine süreçler ile kaynakların etkili bir entegrasyonu ve standardizasyonu üzerinden yardımcı oluyor.

Faydaları Görün

Dijital dönüşüm için iş stratejisini planlama ve temkinli olarak dijital iş sorunları üzerine işletmelere tavsiye vermede IT’nin işletme ile işbirliğinde olması çok önemlidir. Stratejiden başarı elde etmek için iş modeli, iş stratejisi ve iş yetkinlikleri hakkında karşılıklı bir anlayış olmalıdır.

İş stratejisi doğrulaması, iş stratejilerinin sistematik olarak IT girişimlerinden elde edilmesi adına bir altyapı sağlar. Bu, iş stratejisini, mimaride belirli değişikliklere dönüştürülebilen bir düzeye kadar tanımlamak ve böylece kurumsal mimari işlemlerinin ticari geçerliliğini sağlamak için kullanılır.

Bunun altını çizen işletme ve IT iletişimi için gerekli olan ortak anlambilimi sağlayan iş yetenekleri yönetimidir. Bir iş yeteneği haritası IT desteğini işletme ihtiyaçlarına haritalamada istikrarlı bir platform sunar. Haritayı kullanarak işletmeler her bir iş yeteneği için mevcut durumdaki IT desteğini değerlendirir ve örneğin önceliğin düşük maliyet mi yoksa yüksek çeviklik mi olduğunu analiz etme gibi hangi destek tipinin uygun olduğu üzerine strateji oluşturur. Bunun gibi değerlendirmeler ve strateji oluşturmalar, IT etkinliğini daha hızlı çözüm sunabilmek adına odaklamak için bir ısı haritasına yol açar.

Bir işletmeyi tamamen dijitalleştirerek ve dijital iş modellerini güçlendirerek işletmeler şirket genelinde faydalı olan çeşitli iş süreçlerinde sürekli iyileşme görüyor.

 

Software AG Pazarlama Müdürü, Paula Ziehr

Filed in: Dijital İş Süreçleri, Makaleler, Software AG Tags: , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor
Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde
Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu