Entegrasyon Teknolojileri

     

Entegrasyon Teknolojileri: Harca, Harcayabildiğin Kadar!

Nesnelerin İnterneti (IoT) önümüzdeki yıllarda entegrasyon teknolojilerine yatırımın başlıca tetikleyici faktörlerinden biri olacaktır.

Akıllı cihazların ve sensörlerin yaygınlaşmasıyla beraber SaaS hakimiyetinin yerine IOT harcamaları alacak ve Nesnelerin İnterneti (IoT) yükselen trendine devam edecektir.

Danışmanlık Firması Gartner 2013 yılında yaptığı tahminlerde entegrasyon teknolojilerinde 2013-2016 yılları arasında %33’lük bir artış öngörmüştür; fakat bu öngörüde Nesnelerin İnternetinde (IoT) yaşanacak artışın etkisinin ne kadar yüksek olacağı öngörülememiştir. Entegrasyon teknolojileri üzerine yapılan harcamalar yakından incelenirse IoT’nin artan büyük etkisi de görülecektir. Gartner’ın şimdiki tahminine göre ise IoT 2015’te hizmetlerin tamamına 69,5 milyar dolarlık bir harcamayı teşvik ederken, 2020’de bu rakam neredeyse 4’e katlanıp 263 milyar doları bulacaktır. Entegrasyonda en büyük teşvik edici etken bu artış olacak ve tahminimce IoT’ye bağlı olarak entegrasyona bağlı harcamalar %40-50 artarak diğer tüm teknolojilerin önüne geçecektir.

entegrasyon teknolojileri nesnelerin interneti IoT

En son bloğumda da bahsetmiş olduğum gibi entegrasyonun değeri entegre edilmesi gereken cihazların sayısıyla doğrudan orantılıdır. Tabi bu durumun tam tersi de geçerli – IoT’nin değeri tamamen entegrasyon teknolojilerinin akıllı cihazlar ve bunların altyapısıyla uyumlu çalışarak verileri kullanabilme yeteneğine bağlıdır.

IoT’den tam anlamıyla yarar sağlayabilmenin tek bir yöntemi vardır, o da entegrasyon teknolojileriyle cihazlardan gelen yüksek frekanslı veriyi kontrol etmek. Entegrasyon teknolojilerinin bir önceki versiyonu ise tam olarak buna uygun değildi. IoT’nin getirdiği tüm fırsatlardan yarar sağlayabilmek için herhangi bir şeyi bir diğerine entegre edebilmek, rakiplerden daha hızlı inovasyon yapabilmek, maliyet ve riskleri de azaltabilmek gerekir.

Gartner’ın da dediği gibi “Nesnelerin İnterneti, dijital güvenlik mimarisine birçok yeni platform opsiyonu, IT/IoT entegrasyonuna yüzlerce değişik varyasyon, her sektör için yeni standartlar ve uygulamalar için de yeni bakış açıları getirecektir.”

Sorulacak soru entegrasyon teknolojilerine 2015’te ne kadar harcayacağınız değil IoT ile dijital platformlarınızın geri kalanını bir araya getirecek olan entegrasyon teknolojilerine doğru harcamanın nasıl yapılacağıdır.

Harca, harcayabildiğin kadar – ama bir amaç ve öngörü ile…

Yazar: Mark Herring

Filed in: Dijital Dönüşüm, Entegrasyon, Esnek Süreçler, WEBMETHODS Tags: , , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor
Bilinmeyen İçin Strateji Bilinmeyen İçin Strateji
IoT Yazılımlarının Gerçekten İşe Yaramasına İlişkin 7 Yol IoT Yazılımlarının Gerçekten İşe Yaramasına İlişkin 7 Yol   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu