IoT, MDM ile buluşuyor

     

IoT, MDM ile buluşuyor

Sosyal medya, sensörler ve sistemlerin otomatik yarattığı meta-datalar.. Evet. IoT, MDM ile buluşuyor. Fakat MDM, IoT ile ciddi bir biçimde büyüyen bu karmaşık ve büyük veriye nasıl değer katar?

MDM

Düşünce liderleri, MDM’in IoT kavramında özellikle sosyal medya verisi üzerinde yaratacağı etkiden çok eminler. Ancak bu o kadar da basit değil. Çünkü MDM, temiz veriye ihtiyaç duyar. Fakat Sosyal Medya verileri her zaman temiz değildir.

Temiz veri, elbette, doğru anahtar kelimeleri kullanan bir müşterinin tweet veya facebook mesajlarını tespit eden proaktif bir satıcının, müşteri davranışlarını daha iyi analiz edebilmesi için kullandığı bazı araçlar ile ortaya çıkar. Yoksa sosyal medya üzerindeki verilerin olduğu gibi kullanılması pek mümkün değildir.

Tabi ki, müşteri verisini toplamak için özellikle uygulama odaklı başka bir çok yöntem bulunuyor. Müşteri deneyimleri, web sitesi üzerindeki aktivitelerden, mağaza içindeki sistemlerden( sadakat programları gibi) veya akıllı telefonların kayıt ettiği müşteri davranışlarından ölçümlenebilir. Bu sayede ciddi veriler toplanabilir.

Çok fazla değişik kaynaklardan gelen verilerin koordinasyonunu sağlamak ve onları yönetmek çok zordur. Bir süre sonra bunlar veri ambarında, veri çöplüğü oluşturacaktır. Bundan dolayı yönetemediğiniz hiçbir bilgi sizin değildir. İşte MDM bu noktada verilerinizin koordinasyonu, yönetimini, nasıl kullanmanız gerektiğini size sunar.

MDM yöntemi ile artık bu veriler data cleaninig ve conforming aşamalarından geçmiş ,diğer veriler ile uyum sorunu yaşamayan ,kuruma özgü yapıda olan ve kurumun gelecekteki ihtiyaçları hakkında yorum yapmamıza yardımcı olabilecek bir yapıdadır..

Bu sayede IoT ile toplanan veriler MDM ile buluşmuş olur.

Filed in: IoT - Nesnelerin İnterneti, Makaleler, Software AG Tags: ,

Şunlara Göz Atın

Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor
Bilinmeyen İçin Strateji Bilinmeyen İçin Strateji
IoT Yazılımlarının Gerçekten İşe Yaramasına İlişkin 7 Yol IoT Yazılımlarının Gerçekten İşe Yaramasına İlişkin 7 Yol   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu