IoT Yazılımlarının Gerçekten İşe Yaramasına İlişkin 7 Yol

     

IoT Yazılımlarının Gerçekten İşe Yaramasına İlişkin 7 Yol

Software AG Nesnelerin Interneti (IoT) teknolojisini geliştirmek bir süredir için çalışıyor. Bu yazı veri merkezli Alman yazılım firmasının en sevdiği ifadeler arasında olan ‘akışlı analitik,’ bir diğer deyişle gerçek zamanlı veri analitik motoru ve bellek veri tabanı kullanımı üzerinden eyleme geçirebilir istihbarat sağlama becerisi çevresinde dönen tartışmadan oluşacaktır.

IoT

Fakat olayın bütününün varsayımı ve genel teknoloji bildirilerinin bu kadarı yeter, Software AG Nesnelerin Interneti yazılımlarının gerçekten işe yaramasını sağlayan işlemleri nasıl açıklıyor?

IoT Yazılımlarının Gerçekten İşe Yaramasına İlişkin 7 Yol

  1. Gerçek anlamda, Nesnelerin Interneti akıllı aygıt veri akışlarını sürekli analiz etmek için özel olarak tasarlanmış yazılımları oluşturmamızı talep ediyor ve bu da yazılımların hızlı çalışması gerektiği anlamına geliyor.
  2. Nesnelerin Interneti yazılım mimarlarının ve programcılarının karar vermede kritik olan verileri işleyebilecek, analiz edebilecek ve görselleştirecek sistemleri çok kısa zaman dilimlerinde oluşturmalarını talep ediyor — bu da verileri tutabileceğimiz ve bu verilere tepki vermek için ve/veya bu verilerle çalışmak için ‘işletme gösterge tablolarına’ dönüştürebileceğimiz anlamına geliyor.
  3. Nesnelerin Interneti, dijital sensörlerimizi ve akıllı cihazlarımızı (bulut bilgi işlem yoluyla) Nesnelerin Interneti’ni anlayabilen ve ‘olay yanıtları’ üreten analitik ve algoritmalara erişim izni vermemizi talep ediyor yani verinin üretimi ‘olay’ ve buna verilen cevap ta bizim makine davranışı olarak adlandırdığımız şey oluyor.
  4. IoT’nin üzerinde çalışabileceği bir bulut bilgi işlemine ihtiyacı vardır — bu da çok az işlemin aygıtın üzerinde gerçekleştiği (ya da hiçbir işlemin aygıtın üzerinde gerçekleşmediği) anlamına geliyor.
  5. IoT’nin ayrıca nesnelerle konuşabilmesi gerekir — Software AG entegrasyon ve bir IoT sistemindeki bütün bileşenlerin pürüzsüz bir şekilde işlem gerçekleştirebilmesini sağlama almak için evrensel mesajlaşma entegrasyon modülü olarak adlandırdığı modülü kurdu ve firma bütün bir IoT ekosisteminin iletişim kurmasına imkan verme hakkında konuşuyor, tabii ki gerçek zamanlı olarak.
  6. IoT’nin verileri toplayabilmeye ihtiyacı vardır — bu da verileri entegre ve optimize etmek, yakalamak, harmanlamak ve toplamak anlamına geliyor.
  7. Her şeyin de ötesinde belki de IoT’nin analitiklere ihtiyacı vardır — ve buradan da istihbaratını elde etmektedir… Daha derin olan gerçek de şu ki; analitiklerin ‘bağlamsal analitik,’ bir diğer deyişle belirli bir insan davranışı veya makine kullanımı durumu için doğru veri noktasına uygulanan veri sıkıştırma olmasıdır.

Artık IoT’nin işe yaraması için bu kadarı yeterli mi?

Yukarıda önerilen bu 7 kolaylaştırıcı temel ele alındığında, bu kadarı gerçekten işe yarayan bir IoT ile ilerlememiz için yeterli mi?

Software AG CTO’su Dr. Wolfram bu hafta hiçbir firmanın bütün bu unsurları uçtan uca bir temelde sağlayamayacağı önerisini güçlendirmek için bir sunum kullandı. Belki de bu haklı bir alçak gönüllülükse, o zaman tabiatı gereğiyle bütün bir uçtan uca IoT çözümü sağlayabileceğini iddia eden herhangi bir satıcıya güvenmemeliyiz.

Jost, firmanın IoT yol haritasını incelemek için toplanan bir kitleye hitap ederek: “Aygıtları bağlayabilecek bir yazılım parçasını yerleştirebilmeliyiz; bunu da Nesnelerin İnterneti çevresinde verileri kontrol eden bir veri akışı konsepti olarak adlandırabiliriz. Verilerden entegrasyona, analitiklere doğru hareket etmeliyiz ve sonra da harekete geçmeliyiz. Bu kararları gerçek zamanlı olarak alabilmemiz ve doğru kararları verebilmemiz gerektiği için harekete geçme kısmı işin en dolambaçlı kısmı” dedi.

Yazılımlar Değişti

Sonuç itibariyle, bu tamamıyla yazılımların kapasitesinin (ve önemli olarak bu kapasiteyi nasıl yerleştirebileceğimiz) gerçeği ile ilgilidir.

Jost 20 yıl önce basitçe bugün ‘akıllı’ olarak bildiğimiz Nesnelerin Interneti’ni oluşturan cihaz türlerine yerleştirdiğimiz yazılımları yerleştirmemizin mümkün olmadığını hatırlatıyor. Bu da alıcılardaki, kameralardaki, internete bağlı tost makinalarındaki ve buzdolaplarındaki yazılımlardan t-shirt’lerdeki yazılımlara doğru daha henüz icat etmediğimiz bütün diğer yerler anlamına geliyor.

IoT’yi kontrol etmemizi mümkün kılan yazılımların takibinde Software AG’nin kendi özel Nesnelerin Interneti yapısını oluşturduğunu görüyoruz. Bu durumda yazılım Alman teknoloji dostu Bosch ile aynı doğrultuda geliştirildi.

Robert Bosch GmbH yönetim kurulu başkanı Dr. Volkmar Denner’a göre, Software AG’nin ‘Dijital İşletme Platformu’ ile tahmini analitik araçlarının geliştirilmesi gerçek zamanlı veri analizleri ve karar alma modülleriyle Bosh IoT bulut teknolojisinin yüksek derecede tırmanmaya elverişli bir bileşeni olacak. İki firma da veri açısından yoğun IoT çözümleri için karar vermede kritik olan verileri işleme, analiz etme ve görselleştirmenin esas olduğunu söylüyor.

Filed in: IoT - Nesnelerin İnterneti, Makaleler, Software AG Tags: ,

Şunlara Göz Atın

Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor
Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu