IT Yatırımına Öncelik Vermek: Doğru Seçimleri Yapın

     

IT Yatırımına Öncelik Vermek: Doğru Seçimleri Yapın

“Doğru seçimleri yapın!” Jamie Lee Curtis 2003 yazında “Freaky Friday”de yeniden Lohan’ın karakterini okula bırakırken Lindsey Lohan’a sesleniyor.

doğru

Keşke o kadar basit olsaydı. Şirketinizin hangi projelere yatırımda bulunacağına karar verirken, keşke seçecek bir sürü seçenekleriniz – ve daha az alternatifleriniz – olmasaydı.

Bir alman ifadesi olan “Die Qual der Wahl,” ya da “seçimin ızdırabı” hedefe tam isabet ediyor (ve belki de dolabımda neden neredeyse her giysinin iki farklı renginin olduğunu açıklıyor!). Pek çok alternatifin karşısında karar vermek zorunda kaldığında insan düpedüz kararsızlıktan felç olabiliyor. Fakat karar vermeliyiz – ve IT’de hangi iş talepleri üzerine harekete geçeceğimize karar vermemiz gerekiyor – neyse ki karar alışımız en gürültülü ses ya da en derin ceplere sahip olan insan temelli değil.

Şirketiniz hangi projelere yatırım yapacağına nasıl karar veriyor? Sadece şirketin stratejilerini destekleyen projelerin yürütüleceğini garanti edebilir misiniz? Karar vermeyi kolaylaştırmak için KPI’lara karşı önerilen projeleri tartıyor musunuz? Çoğu firmanın bir tür yatırım kararı ve yürürlükte olan işlem çerçevesi olmuş olacak fakat yine de kârlı IT yatırım seçimleri yapma becerisinden yoksun olmuş olacaklardır.

Bu birçok sebepten dolayı olabilir:

Ayrıntılar İçinde Boğuluyorsunuz. O kadar çok fazla – halihazırda var olan ve önerilmiş – proje var ki karar verme işlemi etkili bir şekilde kullanılamıyor. Böylesi bir durumda, belki de dijitalleşme önceliklerine veya gerekli değişim hızına göre, grup projelerini idare edilebilir portföylere dönüştürmek en iyisidir. Bu ayrıca IT servisini hızlandırmak için çift modlu bir yaklaşımı uygulamada yardımcı olabilir.

İş bağlamı eksik. Stratejiyi desteklemek ve hangi iş becerilerinin güçlendirilmesi gerektiğini görmek için önerilen projeler ve hatta yürütmede olan projelerin iş stratejisi ve iş becerilerine karşı kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca hangi projelerin stratejiyi desteklediğini belirlemeniz gerekir ve bunların stratejik açıdan daha önemli projeler için kullanılabilecek olan parayı boşa harcayıp harcamadığını görmek için gözden geçirmelisiniz. Diğer bir yandan, proje portföylerinin organizasyonel maliyet yapılarına göre ayarlanması gerekir. Bu gerçek işletme yapısı olmayabilir, ancak portföyleri şirketin politik gerçeklikleriyle uyumlu hale getirir ve kararları verebilecek bütçe sahibi kişilerin bulunmasını sağlar.

Yukarıdan aşağı ve aşağıdan yukarı doğru sağlıklı bir KPI karışımının eksikliği. ROI hesaplamaları gibi aşağıdan yukarıya KPI’lar, projenin bozulması üzerine yapılan risk analizi ya da yapılan modelleme temelinde mimariye etkisi – bunlar yakın gelecekteki problemleri engellemek için alınması gereken önlemlerdir. Ana stratejiye katkıda bulunmak veya şirketin dijital stratejisine uyum sağlamak gibi yukarıdan aşağı KPI’lar biraz keyfi görünse de, iş ortaklarının bunları satın alabilmek için bu standartları dâhil etmeleri önemlidir.

Software AG’nin ilk Alfabet Portföy Oyun Kitapları dizisinin son bölümü yatırım önceliği – motivasyon, metodoloji ve araç desteği ile ilgilidir. Sunucu, slaytlar ve canlı ürün tanıtımı yoluyla, fark yaratacakları IT yatırımını hedeflemek için değerli tavsiyelerini sunar.

“Dijital girişimleri akıllıca önceliklendirin” web seminerine göz atın ve size söz veriyorum, gün boyunca en azından iyi bir seçim yapmış olacaksınız.

Filed in: Makaleler, Software AG Tags: , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor
Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde
Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu