Lokasyon analiz araçları ve Nesnelerin Interneti

     

Kim Olduğumu Biliyor Musunuz?

Lokasyon analiz araçları ve Nesnelerin Interneti, perakendecilerin müşterilerin tercihlerini tespit etme, onların sadakatini kazanma ve verimliliği arttırma konusunda hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olabilir.

Eğer magazin haberlerine inanıyorsanız, ünlüler her zaman özel bir muamele görüyorlar gibi görünüyor – şampanya, limuzin, paparazzi. Eğer istediklerini alamıyorlarsa, sinir krizi geçiriyorlar.

Aslında hepimiz biraz şımartılmayı seviyoruz; tercih ettiğimiz hizmetleri alabilmek için müşteri sadakat kartlarına ve sık uçanlar programına başvuruyoruz. Ve aynı superstarlar gibi, “platinum”uçuş kartı veya “gold”otel kartı sahibi olduğumuz fark edilmediğinde tedirgin olma eğilimi gösteriyoruz.

Müşteri sadakat kartına başvuru için zaman ve emek verdiğimiz, belli bir otelde kalmak için bir sürü para harcadığımız veya belirli bir havayolları şirketi ile uçtuğumuz için bu fedakarlığın ödüllendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Uzun zamandır kumarhaneler ortaya büyük miktarda para koyan müşterilerine özel hizmetler sunuyorlar; onlara daha büyük otel odaları veya dört yıldızlı restoranlarda ücretsiz yemek sunuyorlar.

Ancak mutsuz müşterileri fark etmek ve onlarla çok geç olmadan ilgilenmek de aynı şekilde önem taşımaktadır. Diyelimki bir otelin iki adet restoranı bulunuyorve bir tanesinde uzun bir bekleme listesi var. Müşteriler bu restoranı diğerine göre daha sade olduğu için tercih ediyor olabilirler, ama bu uzun bekleme süresi onları sıkmaya başlıyor. Otel, lokasyon analiz araçlarını ve Nesnelerin İnternetini kullanarak müşterilerine diğer restoranda %15 indirimli özel bir menu sunabilir ayrıca bir sonraki akşam için tercih ettikleri restoranda bir masa garantisi verebilir.

software-ag

Bunun iki nedeni var; kuyrukta bekleyen müşterilere cazip bir alternative sunmak onlara kendilerini özel hissettirmek ve daha az iş yapan restorandaki iş hacmi büyütmek.

Bunun gibi lokasyon ve duruma bağlı çözümler havaalanlarından perakende mağazalarına kadar her yerde kullanılabilir.

Örneğin, bir havayolu şirketi “pırlanta” kart sahibi yolcusunun son 10 dakikadır check in için sırada beklediğini fark edebilirse yolcusuna mutsuzluğunu “fast track” check in sunarak unutturabilir.

Lokasyon analiz araçları müşterilerinizin tesisinizde nasıl hareket ettiklerini anlamanıza yardımcı olur. Perakende mağazasındaki bir müşterilerin “rotasını” anlarsanız, yerleşim ve ürün konumlandırmanızı optimize edebilirsiniz. Bunu öngörürü modelleri ile birleştirdiğinizde proaktif olarak bazı değişiklikleri yapabilir, sorunları ve olası kuyrukları engelleyebilirsiniz.

Coğrafi mevkiniz için sanal sınırlar oluşturabilir ve lokasyon bazlı hizmetler sayesinde müşteriniz tanımladığınız alana girdiğinde ona özel fırsatlar gönderebilirsiniz.

Son olarak, lokasyon bazlı analizleri müşteri deneyimini iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Günümüzde sadakatini kazanmak için müşterinize bir asilmişçesine davranmak zorundasınız. Nesnelerin Interneti (IoT) ve Lokasyon Analizi bu gücü sizin ellerinize veriyor. Müşterileriniz bundan sonra hiç bir zaman “benim kim olduğumu biliyor musun” diye düşünmek (veya söylemek) zorunda kalmayacak. Değer verildiklerini bilecekler.

YAZAR:
Oliver Guy
Retail Industry Director. Digital Retail Specialist. Customer Experience

Filed in: Akıllı İş Operasyonları, Dijital Dönüşüm, Dijital İş Platformu, Entegrasyon, Esnek Süreçler Tags: , , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor
Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu