Mali Dolandırıcılık ile Mücadelede Tahminsel Analiz Yöntemi

     

Mali Dolandırıcılık ile Mücadelede Tahminsel Analiz Yöntemi

Ticaret ile veri izlemeyi , insan gözetimi ve öngörü modelleri ile sentezleyen mali hizmetler veren firmalar, dolandırıcılığı önlemeyi, hataları ve diğer sektöre özel durumları önceden öngörebiliyorlar.

Büyük mali dolandırıcılık olayları, sektörün korkulu rüyasıdır. Dünya Mali Hizmetler Endüstrisi çok büyük ve dünya ekonomisinde %12 ile %19.5 arasında bir yerlerde olduğu kabul ediliyor. Bu yüzden büyük bir olay meydana geldiğinde, sermaye piyasası, borsa, ülke bonoları vb. değerler tüm dünyada düşüyor. Sorun sadece kariyerlerin mahvolması veya firmaların batması olmuyor, pazarları ve ekonomiyi çökertebilecek boyutlara varabiliyor.

Regülasyonlara ve cezalara rağmen, Mali Dolandırıcılık hala burnumuzun dibinde devam ediyor.

2012’de London Whale diye bilen bir borsacı tüm pozisyonlarını saklayarak JPMorgan’a 6.2 milyar dolar keybettirdi. Gene aynı sene, London Interbank’ın faiz oranlarını manipule eden bir faizci kadro çıktı ortaya. Bu kadro anlık mesajlaşma platformlarını ve chat odalarını kullanarak yaptıklarını gizlemeye çalıştı. Bu dolandırıcılık birisi dedikodulara inandığı zaman ortaya çıktı ve tam olarak 7 sene devam etti.

Bir başka özel mesajlaşma odasında ise dövizciler komplolar ile döviz fiyatları ile oynadılar. Bu aktivite ise 2013 de denetçiler tarafından yakalanmadan önce 4 sene devam etti.

mali dolandırıcılık

Bazen ise mali dolandırıcılık tan çok daha buyük hadiseler fonları ve mali piyasaları gerçekten sallayabiliyor. İsviçre frankı Euro ile birleştiğinde, bankalar onlarca milyon dolar kaybetti ve bazı küçük firmalar battı.

Artık, birçok düzenleyici, denetçi ve mali hizmetler veren firma, akış analizlerini kullanarak, ticaret yapan kişi ve kurumları izlemek için ciddi adımlar atıyor. Yakaladığında ise işaretliyor, durduruyor ve geriye doğru giderek dolandırıcılığın boyutunu öğrenebiliyor. Tüm bunlar çok güzel ancak, bunların hiç biri suçun zaten işlenmiş olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Kural Koyucular, Denetçiler ve mali hizmet veren firmalar, Tahminsel Analiz modelleri ile en üst düzeyde sürekli veri akış analizlerini kullanarak, kötü bir şey olacağı zaman önceden öngörüde bulunabilirler.

Görünürlük anahtardır. Önümüzdeki büyük vurgunu, piyasa krizlerini ve risk yönetimi felaketlerini önlemek için, kural koyucular, denetçiler ve mali hizmet veren firmalar görünürlük, gerçek zamanlı riskler için sabit izleme pozisyonları ve simsarlar ile arka plandaki elemanların anormal davranışlarını gözlemlemeye muhtaçlar. Sadece uyanık olarak ve tahminsel analizleri uygulayarak mali suçlar gerçekleşmeden önce durdurulabilir.

Yazar: Nigel Farmer

Filed in: ARIS, BLOG

Şunlara Göz Atın:

eFinans, Hepsiburada e-Ticaret Zirvesi Antalya Etkinliğine Katıldı eFinans, Hepsiburada e-Ticaret Zirvesi Antalya Etkinliğine Katıldı
Yeni Yılda e-İrsaliye Dönemi Başlıyor Yeni Yılda e-İrsaliye Dönemi Başlıyor
eFinans’tan e-Arşiv Fatura Alan Firmalara KEP Hediye eFinans’tan e-Arşiv Fatura Alan Firmalara KEP Hediye
eFinans’a Yeni Kurumsal Kimlik eFinans’a Yeni Kurumsal Kimlik   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu