Müşterinizin Ne Zaman Ne İstediğini Öngörmek İster misiniz?

     

Müşterinizin Ne Zaman Ne İstediğini Öngörmek İster misiniz?

Perakende sektöründe öngörüye dayalı veya tahminsel analitik (Predictive analytics) olarak tanımladığımız iş zekası uygulamaları müşterilerin ne zaman ne talep edeceklerini anlamanızı sağlıyor ve bu bilgi ile kasaların önünde oluşacak kuyrukları yönetmenizi, müşteri beklentilerini anlamanızı ve stoklarınızı kontrol etmenize imkan sunuyor.

Müşterilerin dijital dünya ile her geçen gün bağlantısının artıyor olması, nereden ve ne zaman alışveriş yapacakları konusunda daha seçici olmalarını beraberinde getiriyor. Dolayısıyla,bu durum, raflarındaki ürünlerin kontrolünü kaybeden veya müşterilerini saatlerce kasanın önünde kuyrukta bekleten perakende firmalarının  “farkında ve seçici” müşteri grubunu kaybetmeleri olasılığını da arttıyor.

Tahminsel  Analitik çözümünün bir başka şekli olan “satış öngörüsü” satın alma kararlarının alınmasını kolaylaştırmak, stok ve personel yönetimi için perakendenin tüm alanlarında uzun zamandır kullanılmakta.

tahminsel analitik predictive analysis

Satış öngörü raporlarından daha iyisini yapmak mümkün mü?

Tahminsel Analitik ve Gerçek-Zamanlı Analitik entegrasyonu sayısız fırsat ve imkan sunabiliyor

Bir an için mağazalardaki kuyrukları düşünün. Bu kasada veya bireysel müşteri hizmetleri masanının önünde olabilir. Kimse kuyrukta beklemek istemez, hatta kendisine sıranın çok geç geleceğini düşünen bir müşteri, mağazadan hiçbir ürün satın almadan çıkıp gidebilir.

Bir çok mağazada kuyruk oluşumunu izleyen ve personeli uyaran basit sensörler bulunuyor; bir spor etkinliğinin başlamasına 30 dakika kala oluşan kuyruklar gibi. Bu gibi bir durum için personel hazırlıkları önceden yapılmış olabilir ancak kasalardaki kuyruğun oluşması veya oluşmamasını öngörmek mümkün değil. Çoğunlukla, spor ekipmanları departmanında kuyruk uzamaya başladığında personele haber veriliyor.

Tahminsel Analitik ile Müşterler için Artık Kuyrukta Beklemek Yok

Başka bir örnek ise Tesco UK tarafından bir kaç yıl önce uygulamaya alınan bir senaryo, önce kasiyerler sonra da teknoloji ile sıradaki kişi sayısı tespit ediliyor ve kasanın önünde iki kişiden daha fazla bekleyen olduğu anda yeni bir kasiyer devreye giriyor. Tesco UK, kuyukta bekleyen kişi sayısını sürekli olarak iki kişinin altında tutmayı hedefleyerek hem sırada bekleme süresini azalttı hem de mağazaların satışlarını arttırdı.

Diğer bir kuyruk-tahmin senaryosu ise mağaza yoğunluk raporları – Cumartesi mi çok yoğunluk var yoksa Pazartesi sakinlik mi? Bu raporlar ile hangi günlerde hangi saat aralıklarında, kasalarda yoğunluk oluşmadan önce açık kasa sayısına karar veriliyor. Bu senaryoya gerçek-zamanlı Nesnelerin İnterneti uygulamaları da eklenebilir. Bu şekilde koridorlardaki senörler aracılığı ile kasalardaki sırada bekleyen sayısı okunabilir, personel anında bilgilendirilir ve ihtiyaç oluştuğunda yeni kasalar devreye alınabilir.

Belli bir zaman diliminde mağazada olan kişilerin ziyaret sürelerinin izlendiğini düşünün. Mobil uygulamanızı kullanan kişilerin mağazadaki hareketlerini gözlemleyebilir ve mağazadaki konum ve hareket hızlarına göre mağazadaki müşteri sayısını tahmin edebilir ve dolayısıyla kasadaki yoğunluğu öngörebilirsiniz.

Mobil uygulamada seçmiş oldukları alışveri listelerini bilmeniz durumda kaç tane ürün alacaklarını ve sepetlerindeki kaç ürünün kasada işlem göreceğini öngörebilirsiniz.

Bu veri ile gerçek-zamanlı almanız gereken aksiyonlara karar vermeniz kolaylaşabilir.

Kuyruk yönetiminin ötesinde; tahminsel analitik, rakiplerinizin ne zaman ürün fiyatlarını düşüreceklerini görmenizi sağlar ve onlardan önce dijital etiketlerinizdeki fiyatları düzenleyebilirsiniz veya raflardaki akıllı sistemler sayesinde azalan ürünlerin tespitini yapıp personele bilgilendirme yapabilirsiniz.

Dijital perakende dünyasında müşteri sadakatini kazanmak için müşterilerinize onlar bir asilmiş gibi davranmak zorundasınız ve gerçek-zamanlı mantıksal analitik size bunu gerçekleştirmeniz için gerekli olan araçları sunuyor.

Filed in: APAMA, Dijital Dönüşüm, Dijital İş Platformu, Entegrasyon, Müşteri Odaklılık, Perakende, WEBMETHODS Tags: , , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor
Serbest Ekonomide En İyi Teknoloji Kazanır Serbest Ekonomide En İyi Teknoloji Kazanır
Dijital Dönüşüm İle Başarıyı Nasıl Yakalarsınız? Dijital Dönüşüm İle Başarıyı Nasıl Yakalarsınız?
Bilinmeyen İçin Strateji Bilinmeyen İçin Strateji   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu