Perakende 2017: Amazonlaşmanın Yeni Kabileleri

     

Perakende 2017: Amazonlaşmanın Yeni Kabileleri

Var olanlar kadar yeni pazar adayları satış, satışları tamamlama ve sunmanın yeni yollarını buldukça bu yıl satışlarda daha da fazla “Amazonlaşma” meydana gelecek.

amazonlasma

“Amazonlaşma” terimi bir elektronik ticaret sitesi olan Amazon’u taklit ederek ya da alt ederek ürünlerini sunmaya çabalayan yeni market adaylarını temsil ediyor. Çıta yüksek durumda; Amazon tek tıkla satın almanın yanı sıra, çevrimiçi siparişe de öncülük etti ve şu an uzay çağını getirme üzerine kitabını yazıyor.

Fakat… Dedi bir Google/Ipsos çalışması, tüketicilerin %50’si yeni perakendecileri denemeyi istiyor – dolayısıyla yeni adayların istekli bir kitlesi olmalı. Bu takdirde nasıl rekabet edecekler?

Ulusal Perakende Federasyonu: “Araştırma ve geliştirmelere ciddi yatırımlar yapmaya istekli oluncaya kadar çevrimiçi canavarın ele geçirilmesi gerçekçi bir hedef değildir. Enerji markayı geliştirmek ve markanın tüketiciler tarafından hedef alınacağından emin olmaya harcansa daha iyi olur” dedi.

Yeni adaylardan güncel bir örnek de – alışverişe çıkmayı sevmeyen erkekleri hedeflemiş bir site olan “The Chapar” sitesi. The Chapar’ın çevrimiçi gerçekleşen bir kayıt işlemi var, sonrasında da kişisel stil danışmanları erkekler için giysileri seçiyor ve gönderilecek olan kişiselleştirilmiş giysi kutusunu yolluyor. Müşteriler tutmak istediği giysileri seçip geriye kalanı da ücretsiz bir kurye ile yollayabiliyor.

Mevcut durumda fiziksel bir faaliyet yeri olmayan ve çevrimiçi hizmet veren perakendeciler için 2016 genellikle ürkütücü bir yıldı fakat çoğunun kendi Amazonlaşmaları için planları var.  Staples yapay zekâ kullanarak isteğe bağlı sipariş verme alanına akın etmeye başladı. Staples Easy System cep telefonu mesajı ve Staples uygulaması dâhil olmak üzere müşterilerin tercih ettikleri herhangi bir aygıttan, herhangi bir zaman ve herhangi bir yerden müşterilerin sipariş vermesini mümkün kılar.

Nordstrom, tedarik zinciri yazılım şirketinde bir hisse satın aldı, ilk chatbotunu başlattı ve mobil uygulamasına yeni özellikler ekledi.

Satış ve satışları tamamlamada yeni yollar sunan teknoloji yeni ve var olan perakendeciler için kilit noktasıdır.

Ipsos Perakende Performansında Perakende İstihbaratı direktörü olan Tim Denison, CSuite’e: “Teknolojik yenilik artık perakendecilerin kitaplarında iş stratejisinin temel bir dalını oluşturuyor, ancak bütün yeni teknolojiler kazananlar olmadığı için bir bedelle birlikte geliyor” dedi.

Küçük veya yeni perakendeciler için Amazon’la mücadele etmek çetin bir iş olabilir, fakat niş marketleri hedef almaya, müşteri hizmetleri konusunda takıntılı ve ücretsiz, yıldırım hızında, nereye isterlerse istesinler ulaştırmaya odaklanırlarsa şanslarını bulabilirler.

Amazonlaşma yolculuğu çoklu veri kaynakları üzerinde gerçek zamanlı açıklamalarda bulunabilirken, perakendecilerin işlemleri dâhil olan pek çok farklı sistem üzerinde kusursuz bir şekilde otomatikleştirmesini, yönetebilmesini ve uygun bir şekilde tepki vermesini gerektiriyor. Ancak o zaman 2017’de Amazonlaşmaya dâhil olabilecek daha da fazla kabileler olacaktır.

Filed in: Makaleler, Perakende, Software AG Tags: , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor
Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu