Dünyalar Çarpıştığında: Perakende ve nesnelerin interneti

     

Dünyalar Çarpıştığında: Perakende ve nesnelerin interneti

Retail Systems Research (RSR) Firması ‘Nesnelerin İnterneti’ ile perakende sektörünün çok yakında çarpışacağını öngören yeni bir rapor açıkladı. Rapora göre bu çarpışmanın sonucu  perakende sektörünün işleyişini  dramatik bir şekilde değiştirecek!

RSR’nin ‘Perakende Piyasasında Nesnelerin İnterneti: Büyük Umutlar’ başlıklı son raporunda,  ticari deneklerin  %80’i ‘Nesnelerin İnterneti’nin şirketlerin ticaret şeklini üç yıl içinde kuvvetli bir biçimde değiştireceğine inanıyorlar.

Perakendeciler ‘Nesnelerin İnterneti’nin akıllı telefonlar ve saatler gibi kişisel cihazlarla tüketicilerle iletişim kuracağına ve ‘IoT’ tabanlı bu cihazlardan müşteri çeken verileri kullanıp yeni servisler sunacağına inanıyorlar.

Perakende ve nesnelerin interneti

Tüm iyimserliklerine karşın, perakendeciler  ‘IoT’dan elde edilen fırsatları kazanca dönüştürmeden önce ne yazık ki bir çok önemli iç sorunla karşı karşıyalar.  %53’lük gibi ezici bir çoğunluk yönetim kadrosunun ‘IoT’ un ne demek olduğunu bile anlamadıklarını söylüyor.  Ancak süreçteki bu eksiklik yine de heveslerini kırmıyor.

Perakende ve nesnelerin interneti

RSR, perakendecilere yaptığı detaylı ‘IoT’  araştırmasında büyümeyi engelleyebilecek çok önemli sorunlar tespit etti! Listeye şöyle bir baktığımızda kendilerini farklılaştırma (%51)  ve tüketici fiyat duyarlılığı (%42) maddelerini ön sıralarda görüyoruz.

RSR araştırmasındaki denekleri ikiye ayırdı. Ortalamanın üzerinde %4.5 bir satış büyümesi yakalayanlar ‘perakende kazananları’, onları daha ağır adımlarla takip edenler ise ‘geç kalanlar’ olarak adlandırıldı. Perakende kazananları IoT’un olanakları konusunda çok daha hevesli ve girişkenler. Başka bir deyişile pozitif anlamda agresif bir duruş sergiliyorlar. IoT ticari sorunlarında çok daha hızlı ve atik olmayı talep ediyorlar (%46), kurumsal anlamda büyümek ve gelişmek için sabırsızlanıyorlar (%32). ‘Geç kalanlara’ gelince, onların listesinin en başında tüketici fiyat duyarlılığı yer alıyor.

Kazananlar, müşteri davranışlarını daha iyi anlayabilmek ve daha iyi tanımlayabilmek adına gerekli araştırmalara yatırım yapmaya başladılar bile.

Müşteri internetten mi yoksa mağazadan mı alışveriş yapıyor? Daha fazla mobil olanak mı istiyor? Tüm bunları anlamaya çalışıyorlar, bu araştırmaları oldukça gerekli buluyorlar ve teknolojinin ardında kalmak istemiyorlar.

Bugünlerde ise yatırımlar daha çok farklılaştırma üzerine yoğunlaştı. Raporlara bakacak olursak %71 gibi büyük bir perakendeci grubu farklılaştırmanın altını önemle çiziyor. ROI konusundaki ilgisizlik perakendecilere şaşırtıcı düzeyde bir yarar sağladı. Üçüncü deneklerin hemen hemen hepsi “Bunun ROI ile hiçbir ilgisi yok! Bizi rekabet halinde tutan şeyleri yapmaya devam etmemizle ilgisi var!” diyor.

Potansiyel kazançlar apaçık belliyse, o halde neden perakendeciler bu derece hazırlıksızlar? Birçok denek (%53) iş dünyası liderlerinin IoT’un faydalarını anlamadığını söylüyor. Ve diğer %49’luk bir kesim “Sermaye gereksinimleri önemli bir mesele… Buna artı olarak firmalar maliyeti destekleyecek olan iş kullanma durumlarını henüz tanımlayamadılar” diyor. Bir diğer %47’lik kesim de IoT’u destekleyen teknolojiyi suçluyor ve yatırım yapacak kadar olgunlaşmadığını söylüyor. Ve birçoğu da yeterli teknolojik alt yapıya (%45) ya da analitik beceriye sahip olmadıklarını ifade ediyor. Açıkça belli ki daha yapacak çok iş, gidecek çok yol var…

Filed in: Ana Başlıklar, Dijital Dönüşüm, Perakende, Sektörler Tags: , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor
Bilinmeyen İçin Strateji Bilinmeyen İçin Strateji
IoT Yazılımlarının Gerçekten İşe Yaramasına İlişkin 7 Yol IoT Yazılımlarının Gerçekten İşe Yaramasına İlişkin 7 Yol   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu