Sanayi 4.0 Sağlık Hizmetlerini Nasıl Etkileyecek?

     

Sanayi 4.0 Sağlık Hizmetlerini Nasıl Etkileyecek?

Sanayi 4.0 ya da 4. Sanayi Devrimi üzerine son yıllarda bir çok şey yazılıyor. Nesnelerin interneti ile beraber 40 milyar cihazın birbiriyle konuşacağı günleri, ya da arabaların bir üst modelinin merkezdeki bir sistem tarafından arabalara yükleneceği yılları artık yakın bir gelecekte görebileceğiz. Peki bütün bu heyecan verici gelişmeler sağlık alanını nasıl etkileyecek? Bugün seçimlerin en önde gelen tartışma konusu ABD’de de Türkiye’de de sağlığa erişim ve sosyal güvenlik politikaları. O zaman doğal olarak Sanayi 4.0’ın bu hayati alanı etkilemesi kaçınılmaz. Peki nasıl?

sanayi 4.0

Bu sorunun cevabı için önce tatsız bir gerçeği yazarak başlayalım: YAŞLANIYORUZ! Hem de ve en çok da zengin ülkelerden başlayarak tüm dünya olarak yaşlanıyoruz.  Türkiye dahil bütün dünya yaşlanıyor. World Health Organization (WHO)’ya[1] göre hemen hemen bütün dünya ülkelerinde 60 yaşın üstündeki nüfus, daha uzun süreli yaşam beklentileri ve azalan doğurganlık nedeniyle diğer yaş gruplarına göre daha hızlı artıyor. Bugün Avrupa Birliği’nde en fazla çözümü aranan konu ne içinde bulundukları mali durum ne de göçmen krizi olarak karşımıza çıkıyor. Üzerinde en fazla tartışılan konu yaşlanmanın sağlık ve sosyal güvenlik alanlarını nasıl etkileyeceği. İşte tam da bu durumda Sanayi 4.0’ı tartışmak çok önem kazanıyor. Peki nasıl?

Sanayi 4.0 ile beraber değişen iş süreçleri ve beşeri sermaye ile beraber bilgi ekonomisinin daha da önemli hale gelmesi yaşlanan bireylerin hasta olmadan işgücü verimliliğini korumayı daha önemli hale getiriyor. Eskiden 40-45 yaşından sonra verimliliği düşen birey artık sahip olduğu bilgi birikimi sayesinde bu yaşlardan sonra da aynı ölçüde verimli olabilecek. Tabii bu da “önleyici sağlık politikaları”, yeni emeklilik yasaları ve esnek istihdam piyasası tartışmalarını uzun süre gündemde tutacak.

Yadsınamaz bir gerçek şu: ister zengin ister gelişmekte olan ülkelerde yaşayın, yaşlandıkça daha fazla hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz. Türkiye de dahil olmak üzere bütün ülkelerde doktor ve sağlık personeli sayısındaki artış hızı yaşlı nüfus artış hızının altında kalacak. Sağlık hizmetlerine erişimin de en azından aynı kalacağını varsayarsak, bu hasta başına düşen doktor sayısının ve doktorun hasta başına harcadığı zamanın azalması anlamına geliyor. İşte tam da bu noktada yukarıda bahsettiğimiz Sanayi 4.0 devreye giriyor. Bilişim teknolojilerinde tanık olduğumuz gelişmeler bir yandan doktorun hasta bilgilerine hızlıca ulaşıp doğru teşhiste bulunabilmesi için karar destek sistemlerini daha da mükemmel hale getirirken, diğer taraftan bireyin hastanede en az zamanı geçirebilmesi için etkin randevu sistemlerini geliştirmeye imkan veriyor. O bakımdan önümüzdeki dönemin sağlık alanında en önemli danışmanlık alanlarından birinin karar destek sistemlerinin iyileştirilmesi olacağını tahmin etmek güç değil.

Bir de işin tedavi tarafı var tabii ki de. Uzunca bir süredir kronik ve sık rastlanan hastalıklara daha etkin tedavi yöntemleri geliştirilemiyor. Geliştirilen tedavi yöntemleri de oldukça maliyetli. Bunun yanında “görüntüleme ve erken uyarı” alanındaki gelişmeler ise baş döndürücü. İşte size Sanayi 4.0’ın başka bir etki alanı. Bileğinizdeki saatten o anda vücudunuzun verdiği bir erken uyarıyı almanız ve bunu bir merkezle paylaşmanızı mümkün kılıyor son gelişmeler. GE[2] ve Philips[3] gibi dünya devi şirketlerin faaliyetlerine bakmak yeterli. Hastaların hastane süreçlerini iyileştirmeye yönelik olarak çözümlere birçok yatırım yapılırken, bu yatırımlar sadece hastanelerdeki teknik altyapının güçlendirilmesi yoluyla işlem kalitesini ve hızını arttırmakla kalmıyor aynı zamanda geçmişte yapılamayan daha ileri tetkiklere imkan sağlıyor. Bunun yanı sıra hastaların evde kendi tetkiklerini yapmalarına yönelik olarak da birçok gelişme söz konusu.

Son olarak Sanayi 4.0 ile beraber gelen hizmet ticareti var. Sağlık turizmi gibi Türkiye için önümüzdeki dönemin en önemli iş kollarından biri olmaya aday. Zaten bu işi sağlık turizmi ile sınırlandırmak da doğru değil. Ama yine bilişim teknolojisindeki son gelişmeler ile artık İngiltere’de çekilen bir MR’ın sonuç raporunun Hindistan’daki bir doktor tarafından yazılması buna iyi bir örnek. Bunun mümkün olduğu bir bilişim altyapısı Türkiye’deki bir hasta için başka bir ülkedeki doktorla bütün bilgileri ortak bir platformda paylaşarak web üzerinden anında konsültasyon yapmayı da mümkün kılacak. Hindistan gibi ülkeler bu gelişmelere giderek daha hazır hale geliyor.

Bütün bu gelişmelere baktığımızda sanayi 4.0’ın sağlık hizmetlerini çok fazla etkileyeceğini görebiliyoruz. Burada önemli olan ise bütün bu dijitalleşmeyi ,bilgi teknolojilerini nasıl kullanacağımız.

Filed in: Consulta, Haberler, Makaleler Tags: ,

Şunlara Göz Atın

Pazarlama Stratejisi Nedir? Stratejiye Uygun Bir Plan Nasıl Hazırlanır? Pazarlama Stratejisi Nedir? Stratejiye Uygun Bir Plan Nasıl Hazırlanır?
Bütçelemeye dair tüm sorularınızın yanıtı Consulta Uygulamalı Bütçe Ve İç kontrol Eğitiminde! Bütçelemeye dair tüm sorularınızın yanıtı Consulta Uygulamalı Bütçe Ve İç kontrol Eğitiminde!
Müşteri Segmentasyonu ve S&OP Nasıl Olmalı? Müşteri Segmentasyonu ve S&OP Nasıl Olmalı?
Süreç İyileştirme Metodolojileri Süreç İyileştirme Metodolojileri   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu