Serbest Ekonomide En İyi Teknoloji Kazanır

     

Serbest Ekonomide En İyi Teknoloji Kazanır

Bir iş arkadaşım yakınlarda Londra metrosunda bir reklamın fotoğrafını çekti ve bu fotoğraf beni oldukça düşündürdü.

Teknoloji

Öncelikle “Serbest Ekonomide En İyi Teknoloji Kazanır” iddiasından ziyade beni şaşırtan şey IT’nin ne kadar yaygın haline gelmiş olmasıydı.

İşte burada ortalama her gün işe gidip gelen yolcumuzu hedef alan, iş modellerinin temeli için teknolojinin kullanımına vurgu yapan bir reklamımız var ve reklamcı okuyucunun bundan uygun bir biçimde etkilenmesini bekliyor.

IT tamamen hâkim eğilim olma yoluna giriş yapmıştır; artık kendi kendine ayakta olan bir alan olmadığınız söyleyebiliriz. Her bir yönetici veya yönetici adayının IT’ye ve IT sonucu ortaya çıkan iş olanaklarına aşina olması gerekir.

Frankfurt’taki Goethe İşletme Okulu tarafından sunulan Dijital Dönüşüm Yönetimi Ustası bölümünün giriş metnini alıntılamak gerekirse: “İş stratejinizi dijital teknolojilere dayandırmak için yeterince donanımlı mısınız? Uygun ve gelişmekte olan pek çok teknolojinin hangilerinin endüstrinizde, işletmenizde ve kariyerinizde uzun süren bir etkisi olacağını belirleyebilir misiniz? İşletmelerde IT teknolojisinin değerini belirleme becerisine hâkim olmak sizi dijitalleşme çağı için daha donanımlı hale getirecektir. Bunu görmezden gelmenin bedelini ödeyebilir misiniz?

Bunların hepsi gayet güzel sorular. Günümüzde herhangi bir departmandaki hangi yönetici endüstrilerindeki yeniliklerin öncülerinden habersiz olmanın bedelini ödeyebilir?  Belki de MBA seviyesinde değil fakat —Almanlar bir şeyi yaptıklarında onu hakkıyla yaparlar (Tesla’ya örneğini verebiliriz.)— yöneticiler, CEO’lar, CFO’lar, COO’lar, CXO’lar hepsinin IT tarafından mümkün olanı gerçekleştirmenin gündelik bir gerçeklik haline getirilmesi sanatı hakkında tamamen bilgilenmeye ihtiyacı vardır.

Fakat reklama geri dönmek gerekirse, “Serbest bir ekonomide en iyi teknoloji kazanır”— bu hikâyenin sadece yarısıdır. Dolayısıyla dijital kırılmaya yön veren yenilikçi bir iş fikri tarafından desteklenmelidir. Fakat iddia temel olarak doğrudur.

Aynı paranın iki yüzü olan yenilik ve dijital kırılma, tabii ki başlıca yenilikçi yazılım geliştirme ve destekleyen bir donanım altyapısı tarafından yönlendirilir.

IT üzerinden yenilik şu anda türünün en iyisi sayılmaktadır. CEO’nun işletmedeki çevik kurum içi yazılım geliştirme ve yazılım mimarisi bilgisi üzerinden firmanın yenilikte bulunma becerilerini desteklemeye odaklanması gerekir. Eğer ERP tarafından sunulan hazır işletme mantığı ve modellerine, diğer görece durağan olan uygulamalara güvenirseniz dijital çağda hayatta kalmak mümkün değildir. Her bir işletmenin bir yazılım işletmesi haline dönüştüğünü görüyoruz ve her firmanın yazılımları kendi rekabet avantajını artırmak için kullanması şarttır.

Yeni tamamen dijital işletmelere bakın – Apple, Alibaba, Airbnb, Facebook, Google, Netflix, Skype veya Uber – başarıları kendi eşsiz yazılım platformları üzerine kurulmuştur. Direkt raftan gelen paketler üzerine değil.  Anlayacağınız üzere oyunun kuralları tamamen değişti!

Her C-seviyesi bir yönetici IT yazılımı bağlamında düşünebilecek konuma gelmeli, yeni olanakları hayal edebilmeli, dijitalleşme tarafından ortaya çıkan tehditleri belirleyebilmeli ve kuruluşu ile yarının yeni değer zincirini yeniden şekillendirebilmelidir.

Bir MBA gereklilik olmayabilir. Örneğin General Electric, birkaç yıl süresince binlerce geliştiriciyi işe almanın yanı sıra artık bütün yöneticileri günümüzün teknolojisinde yer almalarını mümkün kılmak için bir IT kursundan geçiriyor.

Hiç kimse IT’yi görmezden gelmenin bedelini ödeyemez.

Eric Duffaut

Filed in: Dijital Dönüşüm, Software AG Tags: ,

Şunlara Göz Atın

Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor
Dijital Dönüşüm İle Başarıyı Nasıl Yakalarsınız? Dijital Dönüşüm İle Başarıyı Nasıl Yakalarsınız?   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu