Software AG 2015 mali yılının üçüncü çeyrek ön finansal sonuçlarını açıkladı

     

Software AG 2015 mali yılının üçüncü çeyrek ön finansal sonuçlarını açıkladı

  • Toplam ciroda yüzde 5 artış
  • Bakım-onarım cirosunda yüzde 8 artış
  • Lisans cirosunda yüzde 7 artış
  • Her iki iş kolunda büyüme: Adabas & Natural’da (A&N) yüzde 9 artış, Dijital Dönüşüm Platformu’nda (DBP) yüzde 7 artış
  • Faiz ve vergi öncesi kazançta (EBIT) yüzde 34 – 36 arası artış
  • Faaliyet karında yüzde 32+ artış
  • Dijital işletmelerde bulut teknolojilerinin fark yaratması
  • 2015 mali yılı öngörülerinde güncelleme

 [Önemli bilgi: Aşağıdaki rakamlar ön tespit niteliğindedir ve tama iblağ edilmiştir.]

 

finans-600

Software AG (Frankfurt TecDAX: SOW) 2015 mali yılının üçüncü çeyreğine ait ön finansal sonuçlarını (IFRS) kamuoyuyla paylaştı. Değerlendirilen dönem içinde şirketin cirosu yüzde 5 oranında artarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre bakım-onarım cirosu yüzde 8, lisans satışlarından elde edilen gelir ise yüzde 7 artış gösterdi. Adabas & Natural (A&N) çözümünde yüzde 9 artış yakalayan Software AG, Dijital Dönüşüm Platformu’nda (DBP) da yüzde 7’lik bir artış kaydetti. Faiz ve vergi öncesi kazançta (EBIT) 66-67 milyon avro ile yüzde 34-36 oranında bir büyüme elde eden Software AG, operasyon gelirlerini de değerlendirilen süre içerisinde artırmayı başardı. Operasyonel kazanç artışının yanı sıra şirket, ayrıca, yaklaşık 7 milyon avroluk net hacimde tek sefere mahsus ilave verim elde etmiştir. Bu miktar, hem hisse bazlı bileşenler (+ 15.4 milyon avro)  için ayrılan provizyonların çözülmesinin hem de şirketin satış organizasyonunun geleceğe dönük düzenlenmesiyle ilgili masrafların (-8 milyon avro) bir sonucudur.

İlk dokuz aylık iş geliştirme çerçevesi ve dördüncü çeyreğe ait proje stoğu ışığında 2015 mali yılı öngörülerini güncelleyen Software AG, faaliyet kar marjı beklentisini de artırdı.

Ciro artırımı

Raporlama döneminde 215.9 milyon avroya ulaşan (2014: 205.6 milyon avro) Software AG’nin toplam cirosu, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 5 artış gösterdi. Şirketin ürünlerden elde ettiği ciro ise, bu yıl yüzde 8 artış ile 169.9 milyon avroya ulaştı (2014: 157.8 milyon avro). Grubun bakım-onarım cirosu 101.0 milyon avro (2014: 93.6 milyon avro) ile geçtiğimiz dönemlere oranla yüzde 8’lik bir artış gösterirken, şirketin lisans satışlarından elde ettiği gelir de yüzde 7’lik bir artış ile 68.9 milyon avro (2014: 64.2 milyon avro) olarak kayıtlara geçti.

İş koluna göre finansal performans

2015’in üçüncü çeyreğinde veritabanı iş kolunda Adabas & Natural (A&N) 66.9 milyon avro (2014: 61.3 milyon avro) ile yüzde 9 büyüme kaydetti. Bu olumlu gelişme, 27.5 milyon avro (2014: 21.9 milyon avro) ile yüzde 25 oranındaki lisans büyümesinin etkisiyle gerçekleşirken, A&N müşteri tabanının genişletilmesi de finansal performansa olumlu katkıda bulundu. Müşteri sadakati, bakım-onarım geliştirme alanında da etkisini gösterdi ve A&N bakım-onarım cirosu önceki yıla oranla 39.2 milyon avroluk (2014: 39.3 milyon avro) hacme ulaştı.

Dijital Dönüşüm Platformu (DBP) ise, 2015’in üçüncü çeyreğinde iş kolu bazında yüzde 7’lik bir ciro artışıyla 103.2 milyon avroya (2014: 96.6 milyon avro) ulaştı. Yüzde 14’lük bir artışla 61.8 milyon avroya (2014: 54.3 milyon) ulaşan DBP bakım-onarım cirosu ise, 2015’in üçüncü çeyreğinde Software AG tarihinde rekor seviyeye ulaştı. Bakım-onarım cirosundaki bu sağlam artış, şirketin tekrarlayan kara ve kar odaklı büyümesine verdiği önemi ve değer odaklı kurumsal stratejisinin sürdürülebilir başarısını gösteriyor.

2015’in üçüncü çeyreğinde yüzde 2 oranındaki düşüş ile 41.4 milyon avroya (2014: 42.2 milyon) gerileyen DBP lisans cirosuna rağmen Software AG, aynı raporlama döneminde bulut teknolojilerine yönelik yeni sözleşmelere imza attı ve bu sözleşmeler ile bulut teknolojilerinden elde edilen ciro 3 milyon avroya ulaştı. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 255’lik bir artışı işaret ediyor.

Software AG’nin Danışmanlık iş kolu ise, 2015’in üçüncü çeyreğinde 45.8 milyon avroya (2014: 47.7 milyon avro) ulaştı.

2015 Hedefleri

İlk dokuz aylık iş geliştirme çerçevesi ve dördüncü çeyreğe ait proje stoğu ışığında 2015 mali yılı hedeflerini güncelleyen Software AG, Dijital Dönüşüm Platformu’nda yüzde 0 ila 3’lük bir artış öngörüyor (daha önce yüzde 6 ila 12 idi). Adabas & Natural’da ise, sabit döviz kurları üzerinden yüzde 4 ila 6’lık bir düşüş bekliyor (daha önce yüzde 8 ila 14 idi). Software AG aynı zamanda faaliyet kar marjı beklentisinde de (EBITA, GAAP dışı non-UFRS) 50 baz puan artışı ile yüzde 28.0 – 29.0’luk bir artış öngörüyor (daha önce yüzde 27.5 – 28.5 arasındaydı).

Önemli bilgi:

Software AG nihai finansal sonuçlarını, 28 Ekim tarihinde gerçekleştireceği medya ve analist buluşmasında ve şirketin kurumsal web sitesinde kamuoyuyla paylaşacaktır.

2015 Üçüncü Çeyrek Ön Finansal Sonuçları (IFRS, denetlenmemiş rakamlar)

Başlıksız-2

*  = Konsolide net gelir + gelir vergisi + diğer vergiler + finansal sonuçlar

** = EBITA alım fiyatı tahsisi, diğer satın alma etkileri, hisse bazlı ödeme, yeniden yapılanma/kıdem tazminatı ve memnu birimlerin faaliyet gelirlerinin tarafından satın alınması ile ilgili ürün geliri azaltılması için ayarlanmıştır.

*** Rakamlar tama iblağ edilmiştir.

Filed in: Ana Başlıklar, Başarı Hikayeleri, Dijital Dönüşüm Tags: , , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor
Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu