Sosyal İş Zekası

     

Sosyal İş Zekası

Her birimiz her gün tonlarca veriyle iç içeyiz. Sadece işimizde değil, günlük yaşamımızda da sürekli veri üretiyor ya da tüketiyoruz. Böylesine büyük miktarda veri üretimi ve tüketimi, üstelik bu işlerin sosyal platformlar üzerinden anlık olarak yapılabilmesi, İş Zekası kavramını da hızla eskitti.

sosyal iş zekası social business intelligence

Artık işletmelerin geçmiş performanslarına bakıp hatalarından ders alarak rota çizmeye vakitleri yok. Reaktif değil, proaktif olmak zorundalar. İşte bu zorunluluk, Sosyal İş Zekası kavramını doğurdu.

Sosyal İş Zekası, bütün sosyal ağlarda ortaya çıkan zetabaytlarca veri arasında doğru kanalı bulmayı, gereksiz kanalları ve verileri elemeyi, bu eleme sonrasında elimizde kalanları ölçümleyip hızla eyleme dönüştürmeyi gerektiriyor.

Hepsi bu kadar da değil. Son yıllarda tüketicilerin yanı sıra işletmelerin de kendi içlerinde ya da müşteri-iş ortağı ilişkilerinde sosyal medya platformlarını kullanmaya başlamaları, süreci daha da veri-yoğun bir hale getiriyor.

İşte bu noktada Sosyal İş Zekası devreye giriyor. Devasa miktarlara ulaşan ve analiz ya da anlamlandırma süreci olmadığında hiçbir işe yaramayan sosyal verilerin, işletme içindeki diğer veri merkezleriyle (örneğin Ürün Yönetimi, Müşteri Yönetimi, Fiyatlandırma Veritabanları vb.) karşılaştırılıp bütünleştirilebilmesi gerekiyor. Böylece, veri kaosundan bilgiye dayalı bir uyum doğuyor.

“İş Zekası” (BI) kavramının temelinde iş süreç ve uygulamalarının analizi ve raporlaması yer alıyor. Diğer bir deyişle, İş Zekası gerçek zamanlı değil, geçmişe dönük bir uygulama. Oysa akıllı iş süreçleri bunun bir adım ötesine geçerek gerçek zamanlı yönetim sağlıyor.

Filed in: Akıllı İş Operasyonları, Dijital Dönüşüm, Dijital İş Platformu, Genel, İş & BT Transformasyonu, İş Platformu, Müşteri Odaklılık, Süreç Mükemmelliği, WEBMETHODS Tags: , ,

Şunlara Göz Atın

webMethods Insight ile Hassas Veri Güvenlik Yazılımı webMethods Insight ile Hassas Veri Güvenlik Yazılımı
Fujitsu tüm iş süreçlerini WebMethods ile yönetiyor Fujitsu tüm iş süreçlerini WebMethods ile yönetiyor
Software AG WebMethods’ta Son Sürümüne Dayalı En Kapsamlı Ücretsiz Deneme Sürümünü Kullanıcılara Sundu Software AG WebMethods’ta Son Sürümüne Dayalı En Kapsamlı Ücretsiz Deneme Sürümünü Kullanıcılara Sundu
PayCommerce, Software AG’nin Dijital Kurumsal Platformu ile dünyanın en hızlı büyüyen sınır ötesi açık ödeme ağını genişletiyor PayCommerce, Software AG’nin Dijital Kurumsal Platformu ile dünyanın en hızlı büyüyen sınır ötesi açık ödeme ağını genişletiyor   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu