Tahminsel Analiz: iade dolandırıcılarını durdurmak

     

Tahminsel Analiz: iade dolandırıcılarını durdurmak

Tahminsel Analiz yöntemini kullanarak Perakendeciler, iade dolandırıcılığının nerede, ne zaman ve nasıl olacağını tahmin edebilirler.

Super Bowl Amerika’da televizyonda en çok izlenen spor aktivitesidir. Amerikan futbolu ise en iyi geniş ekranlı ve yüksek çözünürlüklü televizyonlarda izlenir. Bu yüzden Super Bowl öncesi TV satışları her zaman tavan yapar. Bunu bilen perakendeciler stoklarına indirimli fiyattan koydukları ürünleri Super Bowl zamanı eritirler. İzleyiciler büyük ekranda maçları izlerken, perakendeciler de stoktan kar etmiş olurlar. Bu şekilde herkes mutlu gözüküyor öyle değil mi?

Aslında pek de öyle değil. Artık popüler olan yeni trend ile; müşteriler, maçtan hemen önce aldıkları televizyonu, maçtan sonra getirmeye başladılar. Bu aslında kiralama veya gardropçuluk gibi bir şey ancak perakendeciler bu durumdan hiç de hoşnut değil ve bu duruma iade dolandırıcılığı ismini takmışlar.

Iade Dolandırıcılığında Perakendecilerin yıllık zararı 10.9 milyar dolar

İade dolandırıcılığı perakendeciler için maliyetli bir konu. Ulusal Perakende Federasyonu’nun 2014 iade dolandırıcılığı anketinde 10.9 milyar dolar zarar olduğu ve bu zararın sadece 3.8 milyar doların ise Noel tatili sezonunda olduğunu belirtiliyor.

Kiralama/Gardropçuluk iade dolandırıcılığına sadece bir örnek. Bunun gibi bir çok örnek mevcut;

• Çalıntı malı geri getirerek yerine nakit almak
• Fatura dolandırıcılığı, çalıntı veya sahte faturalar ile malı geri getirerek kar etmek
• Çalışan Dolandırıcılığı, mağaza çalışanlarının çalıntı malların iadesinde arkadaşlarına yardım etmeleri
• Fiyat Değişikliği, düşük fiyatlı etiketi olan malların üstüne yüksek fiyat etiketi yapıştırıp iade etmeleri
• Değiştirme dolandırıcılığı, çalışan bir ürünü satın alıp, yerine bozuk olan ürünü iade etmeleri
• Çapraz alışveriş iadesi, başka mağazadan düşük fiyata alınmış ürünü, diğer mağazaya yüksek fiyattan iade etmeleri

iade dolandırıcılığı
Yani, sonuç olarak iade dolandırıcılığına karşı ne yapılabilir? Perakendeciler yıllardır sayısız yöntem deniyorlar.

Bloomingdales’daki kıyafetler üzerindeki özel etiketler bir kere çıkarılırsa bir daha geri iade edilemiyor. Elektronik mağazaları Super Bowl sonrası geri iade edilen ürünler üzerinden ekstra stok masrafı alıyor. Bir çok satıcı ise gerçekten o malı alan kişi olup olmadığını belirlemek için kimlik kontrolü bile yapıyor. Fakat bu sıkı kontroller müşteriyi mutsuz ederken, mağazacılar için de ekstra insan gücü maliyetine yol açıyor. Hatta mağaza yöneticileri çalışanlarını bu tip özel günlerde daha uyanık olmaları için uyarıyorlar. Ancak Mağaza yöneticileri de her zaman her şeyi bilemeyebiliyorlar.

Tahminsel Analiz modelleri kullanılarak yaklaşan büyük etkinlikleri, tarihsel ve dönemsel etkinlikleri ve diğer alakalı faktörleri canlı bir şekilde sisteme kayıt edilmesi, perakendecilere iade dolandırıcılığı öncesinde öngörü fırsatı sunmuş olur. Bu da mağaza müdürlerine personeli önceden doğru bir şekilde uyarmasına ve mağazanın tüm gözlerinin açık olmasını sağlayacaktır.

İade dolandırıcılığı çok yaygın, ancak tahminsel analiz yöntemleri ile mağazalar, olması gerektiğinde ekstra uyanık olarak büyük bir kitlesel vurgunu önleyebilirler.

Yazar:
Oliver Guy
Perakende Endüstrisi Direktörü @ Software AG

Filed in: BLOG, Dijital Dönüşüm, Perakende Tags: , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor Software AG, Yeni Etkinliği İçin Geri Sayıyor
Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor Software AG’nin Sektörde Dünya Lideri Konumundaki İş Süreçleri Yönetimi Yazılımı ARIS 25 Yıl Rekoru Kırıyor ve Piyasaya Sunduğu Yeni Sürümüyle Geleceğin Stratejisini Belirliyor   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu