Türk Telekom süreçlerini ARIS ile modelliyor

     

Türk Telekom süreçlerini ARIS ile modelliyor.

3 Kasım’da Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ARIS Kullanıcı Günü Konferansı’nda (ARIS User Day) Türkiye’de ve dünyada dijital dönüşüm & süreç modelleme platformu ARIS’e dair kullanıcı deneyimleri masaya yatırıldı. Konferansta Türk Telekom’dan İş Süreçleri Tasarımı ve Süreç İyileştirme Grup Müdürü Ayşe Çetin, Consulta Süreç Yönetimi Danışmanlarından Pelin Ekmen’in Süreç Yönetimi ile ilgili sorularını yanıtladı.

Süreç çalışmalarının kurumlara nasıl fayda sağladığı konusunda bilgi verebilir misiniz?

Günümüzde süreç çalışmalarının faydalarının sorgulanması bile artık anlamsız kalıyor. Çünkü büyük ve kurumsal yapılarda, süreçlerinizi yapılandırmadan ve standart hale getirmeden büyük şirketleri yönetmek mümkün değil. Bu yüzden, konumuz aslında Nasıl daha iyi bir süreç yönetebiliriz?

Peki siz Türk Telekom Grubu olarak nasıl bir süreç çalışmalarında bulunmaktasınız?

Herkesin aslında bilmiş olduğu, Türk Telekom Grubu yaşamış olduğu ve geçirdiği entegrasyon çerçevesinde şuanda tüm iş süreçlerinin yapılandırılması aşamasında ve bu yapılandırmanın bazı tasarım prensipleri var. Biz baştan beri bir süreç tasarımı içersinde değiliz aslında. Sadece 3 şirketin entegrasyonu çerçevesinde süreçlerimizin tekilleştirilmesi ve iyileştirilmesi kapsamında bir yolculuğa çıktık. Ve bunu da çok büyük bir program kapsamında, bütün şirketin ve CEO sponsorluğunda yönetmeye çalışıyoruz. Çok heyecanlı ve güzel bir süreç yaşıyoruz.

Süreç çalışmalarınızda herhangi bir tool kullanıyor musunuz?

Tabiî ki… Günün anlam ve önemini vurgulayan bir soru bu. Bahsettiğim gibi entegrasyon öncesinde çok farklı tool’lar teknolojik platformlar kullanılıyormuş süreç tasarımı ve yapılandırılması ile ilgili. Entegrasyon sonrasın da biz yolumuza ARIS ile devam etmeye karar verdik. Şimdi bu yapılandırma sürecinde bizim stratejik partner’ımız olarak ARIS yer alacak.

Önceden farklı tool’lar kullanıldığından bahsetmiştiniz. Peki, ARIS’i tercih etmeninizin asıl nedenleri nelerdir?

Öncelikle Türk Telekom Grubu ve bir entegrasyondan bahsettiğimizde çok büyük bir yapıdan bahsediyoru. Bu kadar büyüklükteki bir yapıyı her anlamda destekleyecek hem alt yapı olarak hem içerik ve danışmanlık desteği olarak, birbiri ile paralel destekleyeceğini düşündüğümüz bir alternatif arayışı içindeydik. Aslına bakılacak olursa, ARIS’i  diğer alternatiflerin önüne geçiren tek bir sebep değil. Siz çok büyük bir yapıyı yönettiğiniz için, bütün ihtiyaçlarınızın bütünleşik ve pararlel bir şekilde yönetilmesini bekliyorsunuz. Bu nedenden dolayı  ARIS’i tercih ettik.

İlerideki süreç çalışmalarınız ve planlarınız ile ilgili biz biraz çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Biz şuanda öncelikle, süreçlerimizin yapılandırılmasının ve tanımladığımız süreçlerin herkes tarafından aynı şekilde anlaşıldığını anlayabilmek için, bunları teknolojik platformda tanımlama ihtiyacı içersindeyiz. Açıkçası yaklaşık minimum bir yıl bu işler ile meşgul olacağımızı düşünüyoruz. ARIS’in bizim için en temel anlamı için bu olacak. Süreçlerimizi ARIS üzerinde konumlandırmak, bütünleşik bir şekilde yönetebilmek için bütün şirketin erişebileceği bir teknoloji platformunu hayata geçirmek. Ama tabii ki önümüzde ki yıllarda, süreçlerimizin iyileştirilmesi de söz konusu olduğunda ARIS’in bize sunacağı raporlama, KPI’lar ile performans yönetimi gibi çok farklı tool’larını entegre bir şekilde hayata geçirerek süreç iyileştirmelerimizile entegre edebilme beklentisi içerisindeyiz. Önümüzdeki yıllarda ARIS’ten beklentimiz büyük…

Filed in: Ana Başlıklar, ARIS, İş Platformu, Süreç Mükemmelliği, Telekomunikasyon Tags: 

Şunlara Göz Atın:

eFinans, Hepsiburada e-Ticaret Zirvesi Antalya Etkinliğine Katıldı eFinans, Hepsiburada e-Ticaret Zirvesi Antalya Etkinliğine Katıldı
Yeni Yılda e-İrsaliye Dönemi Başlıyor Yeni Yılda e-İrsaliye Dönemi Başlıyor
eFinans’tan e-Arşiv Fatura Alan Firmalara KEP Hediye eFinans’tan e-Arşiv Fatura Alan Firmalara KEP Hediye
eFinans’a Yeni Kurumsal Kimlik eFinans’a Yeni Kurumsal Kimlik   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu