Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek

     

Yapay Zekayı Karlı Kullanıma Geçirmek

Şimdi Büyük Veri analistlerinin hesaplaşma zamanı!

Dijital bilgi yığınları içinde benzer modellemelerin araştırılması için veri bilimcilere milyonlarca doları savurganca harcayan banka ve finansal kurumların yeni keşfedilmiş olan bu bilgilerin karşılığını vererek kazanca dönüşmesi için bir şeyler yapmaya başlaması gerekiyor ama sorun şu, ne yapacaklar?

Büyük Veri – Gittikçe dijitalleşen dünyamızdan toplanmış olan günlük hayatın bit ve baytları,  yeni bir mali yapının kaynağı olarak göklere çıkarılmıştı. Öngörüsel çözümleme, özdevimli öğrenme ve (AI) yapay zekâ, bu vizyonu gerçekleştirmede müşteri çekmeye çalışırken kullanılan en temel yöntemlerdir.

Ancak karar süreçlerinde müşterilerine yardım için öngörüsel çözümleme kullanan satış tacirleri, bazı çokça reklamı yapılan  robo-advisory services ve yapay zeka (AI) ile yönetilen bir avuç sermaye kaynakları ve kurumları, yeni yeni şişen veri tabanlarını herhangi bir ölçekte sermayeleştirme kaynağını henüz etkin kullanamamaktalar.

Veriye dayalı yeni anlayışlara sahip olmak müthiş, ama onları işlevselleştirmek ve paraya çevirmek işin ustalık ve dikkat isteyen kısmıdır. Konunun özü; finansal piyasalar sektöründeki firmalar topladıkları tüm bu verileri daha akılcı kararlar almakta en etkin şekilde nasıl kullanabilirler sorusudur.

Büyük Veri’nin taahhüdünün bazı çevrelerce aldatma olarak kabul edilmekte olduğunun sıkıntı veren göstergeleri var.  Örneğin Chiron Investment Management, akıllı beta gibi veri odaklı yatırım stratejilerinin,  geleneksel taktiklerden daha iyi bir değeri gerçekten sunup sunmadığı konusunda şüpheye düşmüş olan yüksek riskli yatırım fonları arasında yer alıyor.  Başka varlık yöneticileri ise Büyük Veri’nin yeni pazarlar oluşturma yeterliliğine gereğinden fazla mı inanç yükleniyor acaba diye sorguluyorlar.

yapay-zeka-600

Büyük Veri’yi iş değerine dönüştürme

Öte yandan Vanguard ve Blackrock gibi yatırım şirketleri veriye dayalı robot danışmanlık platformlarına yoğun yatırım yapmakta. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, hileli alım satım işlemlerini saptamada yapay zeka AI tekniklerini kullanan artan sayıdaki piyasa operatörlerinden sadece birisidir.

Finansal piyasalarda Büyük Veri ve yapay zekâ (AI) kullanımının fazlaca abartılıp abartılmadığı bir yana, veri bilimcilerin, elde ettikleri bu bilgi akışından şaşırtıcı şeyler keşfedip ortaya çıkaracaklarına kesin olarak bakılmakta!  Bu da karşılığında yeni fırsatların kapısını açacak gibi görünmektedir.

  • Firmalar, müşterilerini neyin memnun ettiği hakkında daha iyi bir öngörüye sahip olabilecek ve buna bağlı olarak ürünlerini uyarlayarak düzenleyebilecekler.
  • Öngörüsel çözümleme, siparişin fiilen yerine getirilme stratejilerini iyileştirerek şirketlerin alfayı sürdürmesine yardımcı olarak ticari işlemlerin piyasa etkisini belirleyebilir.
  • Özdevimli öğrenme, daha ustaca STP (doğrudan işlem yapma yoluyla) kullanılarak istisnai durumların daha gerçekleşmeden çözülüp, operasyonların ıslah edilmesi ve düzene konmasında kullanılabilir.
  • Birleştirilmiş veri, yeni yatırım stratejileri  arayışında olan varlık yöneticilerine yeni gelir kaynakları bulmada ipuçları verebilir.
  • Doğal Dil İşleme, iş akışını yazılı kural ve düzenlemelerle otomatikleştirerek şirketlerin değişken mevzuat sularında dümen tutmasına yardımcı olur.

Pazara Hız Kazandırma

Gelgelelim bu ve diğer örneklerde olduğu gibi Büyük Veri’nin işe yaramasını sağlamak için şirketlerin, onları kendi işletimsel IT sistemlerine entegre etme yoluyla bu fikirleri hızla hayata geçirmelerine olanak veren doğru  ve elverişli platformlara ihtiyacı var.

Daha da önemlisi bu aşamaların geleceğe uyumlu olması gerekir. Bu veri fışkırtan kuyu bir kere açıldı mı durmayacaktır ve yeni ve harika anlayışlar, kavramlar kusmaya devam edecektir. O nedenle, şirketlerin devreye soktuğu platformlar esnek ve uyarlanabilir olmalı, veri modelleri ve karmaşıklıklarının değişkenliklerine hızla karşılık verebilmelidir.

Two Sigma Ve Winton gibi gelenekçi kantitatif ve sistematik serbest yatırım fonları, beynin sinir ağlarını aynen kopya etmeye çalışan “derin öğrenme” sistemleri üzerine kurulmuş, deneysel  fonları evriltmeye başladılar bile.  Her iki örnekte de ağların, uygun yatırım kararları alabilecek yetideki yeterli veriyi sindirmesi için zamana ihtiyaç vardır.

Çok uzun bir süre Büyük Veri zor bir soruya muhtaç mükemmel bir yanıt gibi görüldü. Fakat yalnızca doğru platformları devreye sokarak- ve yakında- bizlere gerçek potansiyelini gösterebilir.

Filed in: Dijital İş Platformu, Entegrasyon, ERP - Kurumsal Kaynak Planlama, Makaleler, Software AG Tags: , , , , ,

Şunlara Göz Atın

Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde Software AG Yeni Genel Veri Koruma Yönetmeliği Altyapısını Açıklıyor – Şimdi Hazırla ya da Sonra Öde
Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor Software AG ARIS 10’a, Nesnelerin İnterneti ile GDPR için Yeni Görselleştirme Araçları ve Modelleme Özelliklerini İlave Ediyor
Serbest Ekonomide En İyi Teknoloji Kazanır Serbest Ekonomide En İyi Teknoloji Kazanır
Dijital Dönüşüm İle Başarıyı Nasıl Yakalarsınız? Dijital Dönüşüm İle Başarıyı Nasıl Yakalarsınız?   

 

 
   

 

         
 

© 2018 Dijital Dönüşüm. All rights reserved Click Carrot - sponsored by Software AG, eFinans, Consulta, Comparex

ERP | ERP Nedir | ERP Seçimi | CRM | CRM Nedir | CRM Seçimi | SAP Programı | SAP Nedir | SAP kursu